پنالتی شدن سایت در گوگل

یکی از مباحثی که وب مستران حساسیت زیادی روی آن دارند و همیشه از اتفاق افتادن این موضوع میترسند،پنالتی شدن در گوگل است.گوگل برای سایت هایی که قوانینش را رعایت نمیکنند و سعی در استفاده از سئو کلاه سیاه دارند جریمه در نظر گرفته است که بسته به نوع تخلفی که میکنیم جریمه های متفاوتی وجود دارد.این موضوع مورد اعتراض بسیاری از صاحبان وب سایت ها قرار گرفت.اما باید گفت که از زمان پدید آمدن جریمه گوگل،تعداد سایت هایی که از روش های غیر اصولی رتبه میگیرند به شدت کاهش یافته است و میتوان گفت گوگل به دنبال اجرای عدالت در رتبه بندی های خود است.اما باید بیشتر و عمیق تر با پنالتی گوگل آشنا شویم و درک درستی از این موضوع داشته باشیم تا وب سایتمان به چنین مشکلی دچار نشود.

پنالتی شدن در گوگل

چگونه بفهمیم پنالتی شده ایم؟

طبق تجربه ما با سایت های مختلف،اصولا هرگونه کاهش رتبه ناگهانی در گوگل(حتی فقط با یکی از کلمات کلیدی سایت)به معنای پنالتی شدن سایت شما در گوگل است.این تفکر را کنار بگذارید که برای پنالتی شدن حتما باید از تمام نتایج گوگل حذف شوید یا اینکه در وب مستر گوگل به شما اخطاری مبنی بر پنالتی شدن بدهد.شاید در سال های گذشته چنین بوده است،اما گوگل در آپدیت های جدیدش معمولا در مواقع پنالتی اخطاری در وب مستر به شما نمیدهد.اتفاقا از نظر ما کار درستی میکند که اخطار نمیدهد.فرض کنید یک وب سایت شروع به تخلف کند و بعد از اخطار گرفتن از سمت گوگل برود و نکات منفی خود را برطرف کند و دوباره به جایگاه قبلش برگردد.در آن زمان تقریبا آن وب سایت هیچ تاوانی بابت تخلفی که کرده پرداخت نمیکند و در واقع گوگل به او کمک کرده که روش های جدید برای تخلف کردن را یاد بگیرد.پس برای اطلاع از پنالتی شدن سایت به دنبال اخطار از سمت گوگل نباشید و باید با توجه به تغییرات جایگاهتان این موضوع را متوجه شوید.(سایت هایی که تازه شروع به کار کرده اند به دلیل اینکه در سند باکس گوگل هستند در جایگاهشان نوسان زیادی میبینند.این نوسان را نمیتوان به عنوان پنالتی شدن در نظر گرفت)

بعضی از وب سایت ها آنالیز پنالتی شدن سایت را انجام میدهند.اما بعید به نظر میرسد چنین کاری ممکن و شدنی باشد و نتایج حاصله واقعیت داشته باشد.چرا که اولا گوگل هیچ وقت چنین سایت هایی را تایید نکرده و دوما اگر قرار بود گوگل اعلام کند که چه سایت هایی پنالتی شده اند حتما از طریق وب مستر این اخطار را میداد.

پنالتی شدن در گوگل

انواع جریمه حاصل از پنالتی شدن سایت

اکثر وب مستر ها بر این تصور هستند که تا زمانی سایتشان در نتایج گوگل پیدا میشود آن ها پنالتی نشده اند.اما آن ها از انواع جریمه های گوگل با خبر نیستند و همین بی اطلاعی از انواع جریمه ها باعث میشود آن ها به تخلفات خود ادامه دهند تا اینکه وب سایتشان به صورت کامل از نتایج حذف شود.گوگل بسته به نوع تخلفی که وب مستر ها انجام میدهند برایشان جریمه در نظر میگیرد.البته جریمه های گوگل هم دقیق نیست و ممکن است دو وب سایت با عملکرد یکسان جریمه های متفاوتی داشته باشند.با تغییرات الگوریتم گوگل جریمه های گوگل نیز آپدیت شده است.متداول ترین جریمه گوگل که این روز ها زیاد هم دیده میشود،جریمه شدن فقط در یک عبارت کلیدی است.مثلا شما در روی یک کلمه خاص از وب سایتتان بک لینک گرفته اید که یکی از آن بک لینک ها از سایت های اسپم بوده است.(فقط برای مثال عرض میکنم)گوگل فقط با همان کلمه کار دارد و بقیه کلمات شما را که روی آن ها تخلفی نداشته اید در جایگاه قبلی نگه میدارد.نوع دیگری از پنالتی وجود دارد که شما در تمام کلمات کلیدیتان افت شدید جایگاه دارید(مثلا از صفحه دوم گوگل به صفحه یازدهم میروید)و دیگر هیچ کلمه خاصی از سایت شما جایگاه خوبی ندارد.بدترین و سخت گیرانه ترین جریمه گوگل نیز شبیه جریمه های گذشته اش است که شما را از تمامی نتایج گوگل پاک میکند.(البته ممکن است گوگل در بعضی موارد فقط چند صفحه خاص از سایت شما را از نتایجش حذف کند)

تخلفاتی که باعث پنالتی شدن سایت میشود

متداول ترین تخلف که باعث پنالتی شدن وب سایت شما میشود استفاده از مطالب کپی در سایت است.تشخیص این مورد برای گوگل بسیار ساده است و مطمعن باشید با تغییرات در متن هم نمیتوانید گوگل را فریب دهید.الگوریتم های گوگل در این زمینه بسیار هوشمند هستند و متوجه تغییرات شما در متن میشوند.البته با گذاشتن لینک منبع میتوانید از این اتفاق جلوگیری کنید که با این کار تاثیر منفی مقاله کپی از بین میرود،اما هیچگونه تاثیر مثبتی هم در سایت شما ندارد.

اما تخلفی که بسیار پیچیده است و در آن بین اکثر سئو کاران نیز اختلاف نظر وجود دارد،تخلف در نوع لینک بیلدینگ سایت است.اگر بخواهید بعد از ساخت وب سایت شروع به خرید لینک کنید و انتظار داشته باشید هرچه بیشتر هزینه کنید بهتر نتیجه میگیرید،سخت در اشتباهید.گوگل حساسیت خود را روی لینک بیلدینگ به شدت زیاد کرده و همیشه در آپدیت الگوریتم های خود تغییراتی در این بخش ایجاد میکند.لینک بیلدینگ بسیار پیچیده است و پیشنهاد میکنیم برای این کار حتما از متخصصان بهینه سازی سایت و سئو کمک بگیرید تا سایتتان در لیست پنالتی گوگل قرار نگیرد.

پنالتی شدن در گوگل

روش های خارج شدن از پنالتی

پیش گیری بهتر از درمان است.سعی کنید سر به سر گوگل نگذارید تا گوگل با شما رفتار خوبی داشته باشد.اما اگر پنالتی شده این و دیگر کار از کار گذشته است باید بگوییم که نا امید نشوید.خارج شدن از پنالتی گوگل سخت است اما غیر ممکن نیست.

در مرحله اول باید دلیل پنالتی شدنتان را بفهمید.اگر از سایت های دیگر محتوا کپی کرده اید نیاز نیست که به سراغ آن محتواها بروید و از وب سایتتان پاک کنید.بهترین روش برای خارج شدن از این نوع پنالتی این است که شما شروع به تولید محتوای عالی و منحصر به فرد کنید و به صورت منظم این کار را انجام دهید تا گوگل متوجه شود که شما دیگر کپی کننده محتوا نیستید.محتوا های شما باید حداقل شامل 1500 کلمه باشد تا گوگل حساب ویژه ای روی شما باز کند و سریع تر از لیست پنالتیش خارج شود.این روش ممکن است مقداری زمان بر باشد اما حتما جواب مثبتی خواهید گرفت.

اگر از روش لینک بیلدینگ پنالتی شده اید کارتان مقداری سخت است.زیرا باید تشخیص دهید کدام لینک ها برای سایتتان مضر بوده و آن لینک ها را حذف کنید.سایت های کم ارزش،کپی کننده محتوا،دارای سابقه کم و مزرعه لینک(سایت هایی که فروشنده لینک هستند و به تعداد بسیار زیاد لینک از صفحه اصلی آن ها خارج شده است) همگی جزو سایت هایی هستند که اگر از آن ها لینک گرفته اید باید برای حذف این لینک ها اقدام کنید.در بعضی موارد ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد از سایت هایی که موضوعشان متفاوت از موضوع سایت شما است پنالتی شده باشید.در چنین مواردی باید سایت های مرتبط با موضوع سایتتان پیدا کنید و از آن ها به مرور زمان لینک دریافت کنید.(ممکن است این کار برایتان نتیجه مثبتی نداشته باشد.اما در این مورد تنها راه حل محسوب میشود)برای حذف لینک های اسپم نباید لینک ها را از سایت اسپم مورد نظر پاک کنید.به لینک اصلی کاری نداشته باشید و از طریق لینک زیر سایت های اسپم را به گوگل معرفی کنید تا بک لینک های آن ها را برایتان در نظر نگیرد.

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

نظر یا سوال شما

8 نظر

 • jrd kChn18 تیر 1397

  سلام؛ من سه چهار سال پیش روی سایت شخصی ام قالب ترنج رو از یکی از سایت های کلاهبردار خریداری کرده بودم که احتمالا آنال شده بود ولی مسلما دزدی بود چون توی ویرایشگر قالب اسم سایت دیگۀ ارائه کنندۀ قالب نوشته شده بود! نمی دونم مشکل از قالب بود یا چه، یکی از دوستانم در کانادا پیام دادند که با ورود به سایت شما بجای نمایش سایت، یک سایت پورن میاد بالا!!! از داخل هاست همه چیز را دلیت کردم برای جلوگیری از آبروریزی بیشتر بین دانشجوهام. به توصیه دوستان قالبی رو از سایت معتبری تهیه کردم ولی در آن مدتی که سایت (احتمالاً) پارک می شد روی سایت مستهجن، گوگل و شبکه های اجتماعی منو بعنوان اسپم شناختند. یعنی توی نتایج گوگل نبودم ولی با اصلاح قالب و چینش مجدد سایت در نتایج گوگل در حال حاضر قابل شناسایی هستم مثلا «یکصدمین سالگرد sykes–picot Agreement» در گوگل، سایت بنده رو میاره بالا http://www.karneme.ir/sykes_picot_agreement یا «جنسیت، ستیزه و صلح سازی» رو تو گوگل بزنم میاره: http://www.karneme.ir/gender_conflict_and_peacebuilding ولی یک مشکلی هست: آدرس سایت خودم رو هرگز و هرگز نمی تونم در دو شبکۀ فیسبوک و اینستاگرام چه در متن کپشن و چه در کامنت ها درج کنم. بعنوان اسپم بلاک می شناسه! (حتی استفاده از کوتاه کننده های لینک هم بیفایده است.) کلی پیام گذاشتن برای مدیران این دو شبکه به زبان پارسی و انگلیسی هم راهگشا نبود. آیا سایت و دامین من پنالتی شده؟ یا رفع شده؟ برای رفع اسپم در فیسبوک و اینستاگرام، بنظر شما چه باید بکنم؟؟؟؟؟؟؟؟

 • کارشناس سون سئو

  نمیشه گفت سایت شما پنالتی شده. اما با توجه به تغییر محتوا، سایت شما موضوعش به یکباره عوض شده و این برای سئو سم هست! برای بررسی پنالتی از وبمستر گوگل باید کمک بگیرید. در رابطه با شبکه های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام هم تنها راه مکاتبه هست و راهکار دیگه ای وجود نداره متاسفانه.

 • پارک تخفیف18 تیر 1397

  سلام لینک ها حتماباید مرتبط باشن به موضوع سایت؟

 • کارشناس سون سئو

  سلام. خیر. داشتن لینک مرتبط کمی سخت هست. اما باید تنوع لینکها طوری باشند که از هر نوع لینکی برای سایت شما وجود داشته باشه

 • صالح18 تیر 1397

  ممنونم از مطالب خوبتون . پایدار باشید.

 • کارشناس سون سئو

  ممنون. تندرست باشید

 • نازنین حضرتی18 تیر 1397

  سایت من پنالتی شده فکر کنم. ناپدید شده داخل گوگل و هرچی روی سئو سایتم کار می کنم هیچ پیشرفتی نمیکنه. امکانش هست برای من بررسی کنید که چی شده سایتم

 • کارشناس سون سئو

  با توضیحاتی که شما میدید احتمالا سایت شما پنالتی شده. لطفا برای بررسی دقیق موضوع با ما تماس بگیرید و اطلاعات سایت خود را به مشاوران ما توضیح دهید

 • شيدا18 تیر 1397

  من رتبم تو الكسا از ديروز ٥٠٠ تا بدتر شده... اين يني پنالتي شدم؟

 • کارشناس سون سئو

  بستگی داره شما در چه رتبه ای باشین که این میزان کاهش داشتین.اگر مثلا رتبه شما 1000 بوده و شدین 1500 بله احتمال پنالتی شدن وجود داره.ولی اگر رتبه شما مثلا 50000 بوده چنین کاهش رتبه ای کاملا طبیعی هست

 • شیما علی خانی18 تیر 1397

  خیلی عالی بود.واقعا به دردم میخوره این مطلب.دقیقا داشتم به سمت پنالتی شدن پیش میرفتم

 • پرستو18 تیر 1397

  خیلی سخت شد با این توضیحات.به نظر به ریسکش نمی ارزه که بخوایم بک لینک بدیم به سایت

 • محمد دلاور18 تیر 1397

  واقعا لینک دادن برای سایت تا این حد حساسه؟ با این توصیفات نمیشه جرات کرد لینک دهی رو انجام داد

 • کارشناس سون سئو

  این کار باید با دقت خیلی زیاد و ترجیحا توسط متخصصان سئو انجام بشه