الکسا چیست

الکسا چیست

الکسا وبسایتی است که با توجه به میزان بازید هر سایت و مقایسه آن با تعداد بازدید سایت های رقیب، اقدام به رتبه بندی سایت می کند. در حقیقت با در نظر گرفتن محبوبیت یک سایت رتبه آن را اعلام می کند. این سرویس در سال 1996 بوجود آمد و رفته رفته محبوبیت آن افزایش یافت و در سال 1999 توسط شرکت آمازون به مبلغ 250 میلیون دلار خریداری شد. از آن پس الکسا همکاری های بسیاری با شرکت های گوگل و یاهو انجام داد و به این ترتیب اعتبار آن افزایش یافت.

در حال حاضر سرویس های مربوط به الکسا (Alexa  ) در وبسایت alexa.com ارائه می شود. شما با استفاده از این سرویس میتوانید رتبه بندی سایت خود یا همان alexa rank را به خوبی تعیین کنید. علاوه بر این الکسا اطلاعات جذاب دیگری نیز برای بهبود سئو به شما پیشنهاد میدهد. برای آشنایی الکسا با 7سئو همراه باشید.

alexa

alexa rank چیست

رتبه بندی سایت در الکسا یا alexa rank  به معنای تعیین جایگاه حدودی یک وبسایت از لحاظ میزان محبوبیت در بین کاربران است. از زمانی که گوگل گزینه رتبه بندی سایت را از میان امکانات خود را حذف کرد جنب و جوش های زیادی برای تعیین جایگاه وبسایت ها و تعیین دقیق سئو و بهینه سازی سایت بوجود آمد. تمایل به رتبه بندی و مقایسه همواره در میان انسانها وجود داشته است. در هر کجا که دونفر در کنار هم حضور داشته باشند احتمالا بحث درباره رتبه بندی نیز وجود دارد. این فروشگاه بهتر است یا آن فروشگاه؟ ورزشکار آرژانتینی بهتر است یا ورزشکار پرتغالی؟ ( ورزشکار پرتغالی).

این موضوع در حوزه سئو اهمیت دوچندان دارد زیرا اساس موفقیت در گوگل کسب رتبه بهتر است. درست مانند مسابقه دو و میدانی.

rank alexa

تعیین رتبه سایت در الکسا

تعیین رتبه سایت در الکسا بسیار ساده است. کافی است به وبسایت alexa.com بروید و افزونه مخصوص الکسا را دانلود کنید. این افزونه یک نوار ابزار به مروگر شما اضافه میکند که با استفاده از آن به هر سایتی مراجعه کنید رتبه جهانی آن سایت را میتوانید مشاهده می کنید. هرچقدر این alexa rank و رتبه اعلام شده توسط الکسا به  نزدیکتر باشد وبسایت شما از ترافیک و محبوبیت بیشتری برخوردار است. بطور معمول اگر alexa rank شما کمتر از 100000 باشد میتوان گفت در وضعیت خوبی قرار دارید. البته الکسا رتبه وبسایت شما را در کشوری که در آن هستید را نیز نشان می دهد.

Alexa-Rank

افزونه الکسا چیست

اصلی ترین ابزاری که برای رتبه بندی به کمک الکسا آمده، تولبار این سرویس است. الکسا به وبمستر سایت ها متصل نیست تا بتواند مقایسه دقیقی بین تمام سایت ها انجام دهد. پس اطلاعات خود را تنها از کاربرانی دریافت میکند که نوار ابزار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کرده اند. به این ترتیب هرچقدر تعداد کسانی که این تولبار را نصب میکنند بیشتر شود رتبه بندی الکسا دقیتر خواهد بود. پس از دانلود نوار ابزار الکسا بازدید شما از هر سایت ثبت می شود و میزان حضورتان در آن سایت در افزایش رتبه بندی آن سایت در الکسا نقش خواهید داشت.

همانطور که گفته شد الکسا اطلاعات خود را از مرورگر کاربرانی دریافت میکند که نوار ابزار الکسا را نصب کرده باشند. مشخص است که هنوز بسیاری از کاربران مخصوصا کاربران ایرانی هنوز تولبار الکسا را از نصب نکرده اند و بازدید آنها از سایت ها ثبت نمی شود. بنابراین نمیتوان گفت رتبه بندی الکسا کاملا دقیق است میتوانیم بگوییم که در بین وبسایت های مشابه از بقیه دقیقتر است. برای یک وبمستر همیشه دقیقترین گزینه استفاده از وبمستر تولز سایت است.

Alexa-Rank

 اعتبار رتبه بندی الکسا

چرا رتبه بندی الکسا مهم است؟ در بسیاری از کشورها و جمله کشور ما کسانی که میخواهند به سایتی سفارش تبلیغات دهند، رتبه آن سایت را در الکسا در نظر میگیرند. یعنی هرچقدر رتبه وبسایت شما در الکسا بهتر باشد، ( به 1 نزدیکتر باشد ) احتمال موفقیت شما در بازاریابی اینترنتی بیشتر است. همین موضوع سبب بالا رفتن اهمیت رتبه بندی در الکسا می شود. در همینجا باید اعلام کنیم بهترین راه بهبود برای رتبه بندی یک سایت در الکسا تولید محتوای یونیک و کاربرپسند است. محتوایی که مخاطب را جذب کند و مدت زمان حضور او را در سایت شما افزایش دهد.

برای روشن شدن مطلب در تصویر بعدی الکسا سایت دیوار (divar.ir) را مثال زده ایم به این تصویر دقت کنید.

divar-alexa-rank

عددی که گوشه سمت چپ و بالای نمودار قرار دارد رتبه جهانی سایت دیوار را در روز ثبت این تصویر نشان می دهد ( 363 ) و در گوشه سمت چپ و پایین نیز رتبه این سایت در کشور دلخواه میتوانیم مشاهده کنیم که در اینجا رتبه سایت دیوار در ایران برابر 8 بوده است!

ولی صبر کنید. از آنجایی که ما مردم ایران همواره به دنبال راه میانبر هستیم وبسایت های زرد از راه های غیرقانونی برای بهبود رتبه در الکسا استفاده میکنند. آنها از دو روش کلی برای اینکار استفاده میکنند روش اول به این صورت است که وقتی کاربر وبسایتی را باز میکند در کنارش چندین پنجره جانبی باز میشود که هرکدام مربوط به یک وبسایت خاص است. شاید شما با دیدن پنجره ها به سرعت آنها را ببندید اما همین که این پنجره این سایت در مقابل شما باز شده یک امتیاز مثبت برایش محسوب میشود روش دوم هم اینگونه است که شرکت ها کسانی را استخدام میکنند تا بصورت روزانه مثلا هزار بار از یک وبسایت خاص بازدید کنند و به این ترتیب رتبه آن سایت را ارتقا دهند.

با تمام اینها رتبه بندی سایت در الکسا هنوز هم اعتبار خود را دارد و کسب رتبه مناسب در الکسا ارزشمند محسوب می شود. قبلا بطور مختصر درمورد روش های قانونی بهبود رتبه الکسا توضیح داده ایم. درصورتی که به کسب رتبه مناسب در الکسا فکر میکنید این مقاله را نیز مطالعه کنید.

 

نظر یا سوال شما