الگوریتم های گوگل

منظور از الگوریتم موتور جستجوی گوگل چیست

الگوریتم های جستجو به قوانین و دستورالعمل هایی گفته می شود که برای رسیدن به یک هدف خاص اجرا می شوند. الگوریتم های گوگل بشدت پیچیده هستند و برای رفع نیاز و درنتیجه بالا بردن کیفیت جستجو در گوگل طراحی شده اند. این الگوریتم ها تمام اطلاعات را در خود ذخیره می کنند و هنگامی که کاربر به آن نیاز داشته باشد در اختیار او می گذارند. برای معرفی مهمترین الگوریتم های گوگل با 7سئو همراه باشید.

الگوریتم های گوگل

تاریخچه الگوریتم های گوگل

تا همین چندسال قبل اگر شما مطلبی را در گوگل سرچ میکردید باانبوهی از مطالب بی کیفیت مواجه می شدید. آپدیت های الگوریتم گوگل به ندرت انجام میشد به همین دلیل فضای رقابت عادلانه بین سایت ها وجود نداشت. هکرهای کلاه سیاه و کلاه خاکستری با تولید مطالب بی کیفیت و تبلیغات انبوه موجب کاهش کیفیت کلی گوگل شده بودند اما از آنجایی که بزرگترین سرمایه گوگل کاربرانش هستند، مهندسان شرکت گوگل نیز برای رفع نیاز کاربران اقداماتی انجام دادند. هم اکنون شرکت گوگل سالانه چندین هزار آپدیت در الگوریتم هایش انجام می دهد. بهینه سازی سایت  و موفقیت در بازاریابی اینترنتی بدون شناخت این الگوریتم ها تقریبا غیر ممکن است. رعایت قوانین این الگوریتم ها باعث بهبود کیفیت محتوا و رضایت کاربران و درنتیجه ایجاد سئو تضمینی برای وبسایت شما خواهد شد.

تاریخچه الگوریتم

شرکت گوگل در سال 2011 اولین آپدیت را برای الگوریتم هاش انجام داد. هدف کلی این الگوریتم ها کاهش رتبه سایت های بی کیفیت و افزایش رتبه سایت های کاربرپسند بود.

 

انواع الگوریتم های گوگل

الگوریتم های اصلی

این الگوریتم ها در هسته اصلی گوگل قرار دارند و هدف آنها این است که سایت ها را براساس پارامتر هایی خاص رتبه بندی کنند.

الگوریتم های جانبی

این الگوریتم ها برای بهبود نتایج جستجو و کاهش رتبه سایت های اسپم بکار می رود و مهمترین آنها الگوریتم پاندا، الگوریتم مرغ مگس خوار و الگوریتم پنگوئن هستند. هرکدام از این الگوریتم ها کاربرد خاصی دارند و برای هدف مشخصی بکار می روند که در ادامه آنها را توضیح می دهیم.

 

الگوریتم پاندا

این الگوریتم اولین بار در سال 2011 معرفی شد. هدف بزرگ الگوریتم پاندا ارتقا رتبه سایت های با کیفیت و کاهش رتبه سایتهای اسپم در نتایج جستجوی گوگل بود. برخی از سئوکار ها تصور میکنند الگوریتم پاندا میخواهد سایت های با بک لینک های غیر واقعی را حذف کند اما در واقع لینک ها هدف الگوریتم پاندا نیستند و این الگوریتم تنها بر محتوای سایت نظارت دارد.

در اغلب مواقع جریمه هایی که پاندا برای یک صفحه درنظر میگیرد متوجه کل سایت است. پس وجود یک صفحه بی کیفیت ممکن است موجب بد شدن رتبه کل سایت شود. توجه کنید که الگوریتم پاندا موجب حذف سایت شما نمی شود بلکه رتبه سایت را در نتایج جستجوی گوگل پایین می آورد.

الگوریتم پاندا

برای بدست آوردن دل پاندا باید بدانید که پاندا از چه نوع سایت هایی بیزار است:

سایت هایی که محتوای تکراری تولید می کنند

سایت هایی که کلمات کلیدی را به صورت بی هدف تکرار می کنند

سایت هایی که محتوای ضعیف دارند

سایت های دارای محتوای نامرتبط

 

 

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن در سال 2012 معرفی شد و دومین گام گوگل برای مبارزه با سایت های اسپم بود. پیش از اینکه این الگوریتم معرفی شود، موتور جستجوی گوگل به سایت هایی که بک لینک های بیشتری داشتند امتیاز بیشتری می دادند در نتیجه وبسایت های با محتوای بی کیفیت لینک سازی غیرواقعی انجام می دادند تا رتبه سایت را ارتقا دهند. هدف این الگوریتم مبارزه با سایت هایی است که از طریق ساختن لینک های غیرطبیعی مانند مزرعه لینک و فریب موتور جستجوی گوگل قصد دارند رتبه خود را در نتایج جستجوی گوگل ارتقا دهند. 

الگوریتم پنگوئن

برای مقابله با جریمه پنگوئن همواره بک لینک های دریافتی خود را مشاهده کنید. اگر سایتی با مطالب نامربوط به شما بک لینک داد باید از طریق وبمستر سایت خود و با استفاده از ابزار disavow  لینک سایت خود را از سایت موردنظر حذف کنید. از طرفی همیشه میزان بک لینک های دریافتی خود را کنترل کنید چون افزایش ناگهانی بک لینک ها می تواند نشانه این باشد که سایتی شما را اسپم کرده است.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار

تا همین چندسال قبل فهماندن منظور ما به گوگل به این آسانی نبود. کاملا طبیعی بود که مطلبی را سرچ کنید و از سایت های اسپم سردربیاورید. موتورهای جستجوی گوگل حتی حروف اضافه را نیز یک کلمه محسوب میکردند و با نشان دادن مطالب اسپم و نامربوط سبب خستگی کاربر می شدند. اما حالا چطور؟ ممکن است حتی شما املای یک کلمه را اشتباه بنویسید و گوگل آن کلمه را برای شما اصلاح کند! پس چه اتفاقی افتاده؟ پاسخ در الگوریتم مرغ مگس خوار نهفته است.

علت انتخاب نام مرغ مگس خوار برای این الگوریتم سرعت و دقت این پرنده است. درواقع این الگوریتم با پشتیبانی گراف دانش قدرتمند خود منظور شما را به خوبی میفهمد و حتی موارد مشابه با عبارت موردنظر شما را نیز ارائه می دهد تا شاید به آنها نیز علاقه داشته باشید.

نرغ مگس خوار

برای جلب رضایت مرغ مگس خوار چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

از کلمات کلیدی متنوع و عبارات توصیفی استفاده کنید

از نشانه‌گذاری استاندارد (Schema) استفاده کنید

نرخ پرش را کاهش، و زمان حضور کاربر در سایت را افزایش دهید

 

با وجود اینکه الگوریتم مرغ مگس خوار بطورمستقیم در رتبه بندی سایت شما تاثیری ندارد اما این الگوریتم با درک نیاز کاربر ایجاد بهترین تجربه جستجو یکی از الگوریتم های آینده دار گوگل است.

هدف نهایی تمام الگوریتم های گوگل و از جمله الگوریتم مرغ مگس خوار ، پاندا و پنگوئن درک نیاز کاربران و کسب رضایت آنهاست.

کارشناسان ما در شرکت 7سئو با شناخت کامل این الگوریتم ها اقدام به آنالیز رایگان سئو سایت شما می کنند و سئوی تضمینی را برای شما به ارمغان می آورند همین حالا با ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

نظر یا سوال شما