بهینه سازی سایت (Site Optimization)

بهینه سازی و سئو سایت شامل چه چیزی می شود؟

اگر بخواهیم تعریفی برای بهینه سازی وب سایت داشته باشیم به زبان ساده می توانیم بگوییم میخواهیم کاری کنیم که اگر کاربری به سایت مراجعه نمود، از بودن در وب سایت لذت ببرد.

اما چطور مخاطبین خود را راضی کنیم؟

برای پاسخ به این سوال که در واقع دلیل اصلی بهینه سازی سایت نیز هست، خودمان را جای یک کاربر قرار می دهیم تا ببینیم چه چیزی برای بهینه کردن یک وب سایت لازم است.
ما در اینجا تصور می کنیم با یک عبارت ساده نظیر "سئو سایت" و یا کلمه مشابه دیگری مانند "بهینه سازی سایت" کاربری پس از جستجو در نتایج گوگل، وارد وب سایت ما می شود. همین جا دست نگه دارید تا نکته اول را به شما بگوییم.

تنظیم صحیح عنوان سایت و متا تگ توضیحات و کلمات کلیدی

توضیحات و عنوان سایت در گوگل

چیزی که یک کاربر در موتور جستجو ملاحظه می کند چیزی جز عنوان سایت و تگ توضیحات آن نیست. در واقع شما هنگامی که هر عبارتی در گوگل جستجو می کنید، عنوان سایت و توضیحات کوتاه آن را خواهید دید. حال که خودتان را به جای کاربر قرار داده اید، ترجیح می دهید روی کدام سایت کلیک کنید و وارد آن شوید. مسلما آن نتیجه ای برای شما جالب تر خواهد بود که نوشته جذاب تری داشته باشد. پس یک نکته اساسی در اینجا این است که نوشتن عنوان و توضیحات اگر تنها برای کسب سئو بهتر باشد ممکن است به سایت شما لطمه بزند. بنابراین سایت شما، باید دارای عنوانی باشد که علاوه بر جذابیت، دارای کلمات کلیدی شما نیز باشد. پس از تکرار بی جهت کلمات کلیدی خود در این دو بخش از سایت پرهیز کنید.
تگ کلمات کلیدی نیز چون از دید گوگل منسوخ شده است اهمیت چندانی ندارد اما اگر میخواهید یک سئو بی نقص و کامل داشته باشید و همچنین در موتور جستجوهای دیگر نظیر بینگ، یاندکس و ... رتبه مناسبی بگیرید استفاده از تگ کلمات کلیدی همچنان الزامی است.البته زیاده روی در این بخش نیز می تواند به سئو سایت شما لطمه بزند. استفاده از 6 کلمه یا عبارت کلیدی برای هر صفحه از سایت بصورت مجزا بسیار عالی است.
امیدوارم به اندازه ی کافی در رابطه با بهینه سازی عنوان سایت و بهینه سازی تگ توضیحات ، توضیح داده باشیم و شما بتوانید ترکیبی از سئو سایت و بهینه سازی سایت برای این بخش را به خوبی انجام دهید.


اجازه بدهید به مرحله بعد برویم. جایی که کاربر روی سایت شما کلیک کرد و حالا منتظر است ببیند شما چه چیزی برای او فراهم کرده اید. اجازه بدهید یک بار دیگر روی مراحل بهینه سازی سایت ایست نموده و به بیان توضیحاتی بپردازیم.

تاثیر سرعت بارگذاری سایت بر بهینه سازی و سئو سایت

فرض کنید شما پس از جستجوی عبارت "سئو سایت" در موتور جستجوی گوگل، روی وب سایت 7سئو کلیک کرده اید. ابتدا بخاطر انتخابتان تشکر می کنیم! سپس به بیان نکته بعدی می پردازیم.
بارها و بارها برای شما پیش آمده است که پس از کلیک روی یک وب سایت، چشمتان به صفحه خیره شده تا چیزی ببینید اما تنها چیزی که مشاهده می کنید علامت گردان مرورگر که به شما می گوید سایت در حال بارگزاری است. لطفا صبور باشید!

سرعت بارگذاری در بهینه سازی


سوالی در اینجا مطرح است که چقدر صبور باشیم؟ مگر سایتی که از گوگل ورودی می گیرد نباید به خوبی پذیرای مخاطبان باشد؟ اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم شما نهایتا 30 ثانیه به این سایت مهلت می دهید و اگر سایت بخوبی بهینه نشده باشد و سرعت لود کمی داشته باشید، با زدن کلید برگشت نه تنها دیگر سایت را مشاهده نمی کنید، بلکه دید بدی نسبت به آن وب سایت پیدا می کنید و هیچ گاه دوست ندارید وارد آن شوید. این موضوع در سئو بعنوان یک فاجعه محسوب می شود.
جالب است بدانید میانگین سرعت بارگذاری وب سایتهای دنیا از عدد 6 ثانیه تجاوز نمی کند. یعنی بارگذاری سایت در 30 ثانیه هم به نوعی فاجعه است. پس بعنوان یک وبمستر برای داشتن یک سایت بهینه باید به بهینه کردن سرعت لود سایت و کاهش زمان باگذاری آن بپردازیم. اما چطور؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به توضیحات آن بپردازیم.
ممکن است یک وب سایت از دید شما سریع باز شود اما باید دید پشت پرده آن چه خبر است. در واقع خزنده های گوگل در اینجا مانند رباتی هستند که تمامی سایت را از ریز تا درشت و تمام آن چیزی که با چشم غیر مسلح قادر به دیدن آن نخواهید بود بررسی می کنند.


چطور چشممان را مسلح کنیم؟

چشم مسلح برای بررسی سرعت سایت

ابزارهای زیادی در وب برای بررسی سرعت سایت وجود دارد که در اینجا چند تا از بهترین ها را معرفی خواهیم نمود.

ابزار اول برای بررسی سرعت بارگذاری سایت سایت gtmetrix.com

جی تی متریکس


در اینجا به بررسی جزئی این ابزار می پردازیم و در مقاله ای مجزا به توضیح کامل آن خواهیم پرداخت.
در این سایت که خدمات آن رایگان است و در هر لحظه دهها سایت را آنالیز می نماید، شما می توانید سرعت بارگذاری وب سایت خود را از چند جهت بررسی نمایید که آنها را در زیر آورده ایم. این بررسی ها را می تواند از دید موتور جستجوهای گوناگون مانند فایرفاکس و گوگل کروم و از کشورهای مختلف انجام داد. در این سایت نتیجه گیری ها در رابطه با سایت شما در دو بخش اعلام می گردد. بخش performance scores  که به بارگذاری سایت شما از 0 تا 100 امتیاز می دهد و بخش دیگر نیز page details است که اطلاعات صفحه را به شما می دهد. در ادامه به بررسی هر کدام از این اطلاعات خواهیم پرداخت.

امتیاز دهی جی تی متریکس


•    مدت زمان بارگذاری وب سایت (Fully Loaded Time): این فاکتور را می توان مهمترین فاکتور در نظر گرفت. چرا که مقدار آن وابسته به موارد دیگر است و دی نتیجه پایین بودن آن بستگی به مواردی دیگری دارد. مقدار زمانی میانگین برای وب سایتها در کل دنیا 6 ثانیه است و باید سعی کنید سایت شما پس از آنالیز در مدتی نزدیک به میانگین و یا زودتر بارگذاری کامل شود. مورد دیگری که در این زمان تاثیر گذار است سرور سایت است و اگر هاست سایت شما ضعیف باشد ممکن است بر روی سئو سایت شما اثر منفی بگذارد.
•    حجم کلی سایت (Total Page Size) : این گزینه حجم کلی صفحه را به شما می گوید. بصورت میانگین حجم سایتهایی که در این ابزار تست شده اند، 2.8 مگابایت است و حجم صفحات شما نباید از این عدد بالاتر برود.نکته قابل توجه این است که حجم صفحات بستگی به عکس ها و فایل های جاوا و سی اس اس سایت شما دارد و برای کاهش حجم صفحات نکته اول حذف تصاویر اضافه و بزرگ و بهینه کردن آنها است. ما در مقاله تخصصی آموزش gtmetrix  به این توضیحات خواهیم پرداخت.
•    درخواست ها (Requests): اگر بخواهیم واضح این مورد را بگوییم، تعداد درخواست ها در واقع تعداد دفعاتی است که مرورگر نیاز دارد از سرور و یا هاست فایلی را درخواست نماید و سرور نیز به آن درخواست پاسخی می دهد. برای مثال ما برای هر عدد فایل css و یا هر  عدد فایل javascript  و یا حتی هر عدد عکس یک درخواست مجزا به سرور ارسال می نماییم. زیاد بودن تعداد درخواست ها موجب کندی سایت شما و در مواردی نیز موجب بارگذاری ناقص سایت شما می شود که ضرر شدیدی به سئو شما وارد می کند و نشان از عدم بهینه سازی سایت شما دارد. پس تا آنجا که می شود باید تعداد درخواست ها را کم کرد. البته این مورد بیشتر به عهده یک طراح سایت است تا یک سئو کار. البته اگر سئو سایت خود را به 7سئو بسپارید ما این مورد را بصورت کامل پوشش می دهیم . بهینه سازی سایت یکی از مفاد قرارداد سئو تضمینی است که صرفا توسط 7سئو ارائه می گردد.
•    امتیاز سرعت سایت (page speed score) : این وب سایت برای سهولت در درک سرعت لود سایت، امتیازی به هر سایت از 0 تا 100 می دهد. هرچه این امتیاز بالاتر باشد بهتر است اما باید توجه کرد که بالا رفتن این امتیاز ممکن است به قیمت به هم ریختگی ظاهری سایت شما شود. پس لازم نیست برای اینکه مثلا از 80 به 85 درصد برسید سایت خود را زیر و رو کنید! این امتیاز که تاثیر بسزایی در بهینه سازی و سئو شما دارد، خود به مواردی وابسته است که در مقاله تخصصی به تک تک آنها می پردازیم اما در اینجا بصورت تیتر وار به عنوان مهمترین موارد آن خواهیم پرداخت.

فاکتورهای سرعت سایت از دید گوگل


-    Optimize images  : به معنی بهینه کردن تصاویر سایت
-    Serve scaled image : به معنی استفاده از تصاویر در اندازه مناسب
-    Leverage browser caching : به معنی تنظیم فعال شدن کش در مرورگر
-    Enable gzip : به معنی فعال کردن فشرده سازی gzip  در سایت
بیان توضیحات بیشتر این موارد را به مقاله تخصصی می سپاریم. شما می توانید بخش مقالات سایت را مطالعه نموده و از آموزش های سئو رایگان بهمرند شوید.
•    امتیاز سرعت سایت طبق yslow : این امتیاز نیز ملاک دیگری برای بررسی سرعت سایت است. از آنجا که رعایت کردن اصول این بخش نیازمند تخصص و همچنین هزینه است و در کنار آن نیز از دید گوگل اهمیت چندانی ندارد، از توضیح آن صرف نظر می کنیم.

دومین سایت بررسی سرعت سئو سایت google insights

ابزار google insights  را نیز می توان برای بررسی سرعت سایت استفاده نمود. کلیت این ابزار نیز مانند gtmetrix  است و از بیان آن خودداری می نماییم اما دو نکته زیر حائز اهمیت است
-    این ابزار را خود گوگل ارائه داده و به نوعی رسمیت بیشتری دارد
-    گوگل اینسایتس (google insights ) سرعت سایت را از دو دید موبایلی و دسکتاپ بررسی می کند.
تا اینجا توانستیم سرعت بارگذاری سایت خود را بالا ببریم. البته نکته دیگری که اهمیت دارد را در زیر آورده ایم
-    اگر با وجود امتیازات بالا هنوز هم شاهد این هستید که سایت شما دیر باز می شود، حتما باید این موضوع پیگیری و رفع شود. در واقع شخص نهایی که باید سرعت سایت را تایید کند همان مخاطبین سایت شما هستند. دلیل کندی این چنینی نیز به احتمال فراوان ضعف در هاست شما است. با انتقال هسته سایت خود به یک هاست دیگر ابتدا سرعت را تست کنید و اگر متوجه بهتر شدن سرعت بارگذاری سایت شدید حتما هاست خود را عوض کنید تا بهترین نتیجه را در سئو بگیرید.

کار برای بهینه سازی سرعت سایت تمام است. اجازه دهید به مرحله بعد برویم.

تاثیر محتوا بر بهینه سازی سایت

خب کار بهینه سازی سایت علیرغم اینکه احتمالا شما را خسته کرده است تازه شروع شده! اما این بخش کار جذاب تر از قبل است و خسته نخواهید شد.
خودتان را جای مخاطبی که به سایت شما وارد می شود بگذارید. دوست دارید وارد یک صفحه شوید که مثل بیابان بی آب و علف است و مقداری متن داخل آن است یا وب سایتی که پر از عکس های کاربردی و جذاب و حتی ویدئو برای صفحه است. مسلما مورد دوم بهتر است. پس باید دست به کار شوید و صفحات خود را کاربر پسند کنید.

بهینه سازی کردن محتوای سایت چیست

نقش طراحی سایت در نمایش محتوای سایت

ابتدا باید بگوییم اگر طراحی سایت شما زیبا نیست، هرکاری کنید آفتابه خرج لحیم است! پس مرحله اول قالب سایت خود را ویرایش کنید و اگر طراحی سایت نمی دانید آن را به دست یک طراح بسپارید. می توانید این مورد را به تیم طراحی  7سئو بسپارید.
طراح سایت باید برای شما جلوه های ویژه ای داشته باشد و خلاصه مطلب اینکه سایت را کاربر پسند تحویلتان دهد.
از بحث طراحی که خارج شویم، می رسیم به محتوای سایت و نقش آن در بهینه سازی و سئو سایت. از اینجا به بعد را سعی می کنیم بسیار خلاصه بگوییم چون توضیحات بدیهی و واضح است و خودتان می توانید درک کنید.
وقتی محتوایی داخل سایت خود قرار می دهید سعی کنید به گونه ای باشد که وقتی کاربر آن را مطالعه نمود، دیگر نیاز نداشته باشد برود و محتوای دیگری را نیز بخواند. اگر نیاز است برای محتوای خود عکس تهیه کنید. لازم به ذکر است بهتر است عکسهایی که از اینترنت دانلود می نمایید کمی تغییر دهید، نام سایت خود را گوشه آن بنویسید و نام عکس را نیز طبق عنوان مطلب خود تغییر دهید.
حتی می توانید در سایت خود ویدئو قرار دهید. اگر ویدئو پیدا نمی کنید خودتان دست به کار شوید و با یک گوشی و یک لباس مناسب تولید ویدئو آموزشی را شروع نمایید.
قدرت یک فیلم و یا ویدئوی خوب به قدری است که بسیاری از ضعف ها را پوشش می دهد. البته به شرطی که آن فیلم نیز جذاب باشد.
اگر تمامی موارد بالا را خوانده اید اول به شما خسته نباشید می گوییم. دوم به شما تبریک می گوییم چرا که اکنون قادر به بهینه سازی سایت هستید و پس از آن نیز می توانید سئو را نیز خودتان آغاز کنید. برای این کار می توانید از مقالات آموزشی سئو ما بهرمند گردید.
اگر در رابطه با این مقاله و یا هر موضوع دیگری سوالی ذهن شما را درگیر کرده است، در همین فرم نظرات سوال و یا نظر خود را پیرامون موضوع بهینه سازی سایت مطرح نموده و همین جا پاسخ خود را پیگیری نمایید.

 

نظر یا سوال شما