تگ ALT

تگ ALT  

اگر بتازگی نام تگ ALT به گوشتان خورده احتمالا در ابتدای راه تولید محتوا قرار دارید. کسانی که در ابتدای دوره آموزش سئو و بهینه سازی سایت هستند همواره با این موضوع مواجه می شوند که تگ ALT یادت نره. در مقاله جدید 7سئو به این سوال پاسخ می دهیم که تگ ALT چه اهمیتی در تولید محتوا و سئو سایت دارد؟

چرا از تصاویر در تولید محتوا استفاده میکنیم؟ استفاده از تصاویر نقش مهمی در زیبایی و خوانایی محتوای شما دارد. قرار دادن تصاویر زیبا در بین مطالب از خسته شدن کاربران جلوگیری می کند موجب جذابتر شدن محتوای شما می شود و به این ترتیب وبسایت شما ارتقا پیدا می کند. اما این کافی نیست برای رشد سریعتر رتبه خود حتما باید از تگ ALT برای تصاویر خود استفاده کنید.

alt tag

تگ ALT چیست؟

تگ ALT ( Alternate text ) یا متن جایگزین در واقع توصیف کننده مفهوم و موضوع عکس شماست. اگر سرعت اینترنت به اندازه ای پایین باشد که تصاویر وبسایت شما بارگذاری نشود تگ ALT بجای تصاویر نشان داده می شوند. شاید جالب باشد بدانید که مرورگرها این توانایی را دارند که در هنگام مراجعه افراد نابینا تصاویر را بارگذاری نمی کنند بلکه تگ ALT را برای این افراد میخوانند تا از مفهوم و عملکرد تصاویر اطلاع پیدا کنند.

broken-img-alt-text

تصاویری که در محتوای خود استفاده میکنید، علاوه بر متن جایگزین باید عنوان نیز داشته باشند. عنوان تصاویر در هنگامی که کاربر موس خود را روی عکس نگه میدارد نمایش داده می شود و میتواند حاوی توضیحات مختصر درباره عنوان و موضوع عکس داشته باشد.

title-popup

به کد زیر که برای تگ ALT نوشته شده دقت کنید

 “image

img title = این قسمت عنوان تصویر را نشان می دهد.

src  = این بخش محل ذخیره شدن تصویر را نشان می دهد

alt   = در این بخش باید تگ ALT مناسب برای تصویر خود انتخاب کنید

 

اهمیت تگ ALT

ایجاد دسترسی آسان (Accessibility  )

همانطور که گفتیم استفاده از تگ ALT یکی از نکات مهم در حوزه طراحی وبسایت در دسترس ( Accessible Web Design ) موجب دسترسی آسانتر موتورهای جستجو و کسانی می شود که به دلایلی امکان مشاهده تصاویر را ندارند بطور کلی میتوانیم کاربرد این تگ را در موارد زیر خلاصه کنیم.

  • دسترسی و ایندکس آسانتر تصاویر برای ربات های گوگل
  • نمایش متن جایگزین در زمانی که نمایش تصویر ممکن نیست
  • دستگاه های صفحه خوان
  • بیان مفهوم تصاویر کسانی که قادر به دیدن تصاویر نیستند

بهبود سئو سایت

وجود تصاویر در محتوای برای ربات های گوگل اهمیت زیادی دارد این اهمیت به قدری زیاد است که گوگل ورژن متفاوتی به نام Google Image  را تنها برای جستجوی دقیقتر تصاویر معرفی کرده است. قرار دادن تصویر موجب فهم آسانتر مطلب و جذاب شدن آن می شود به همین دلیل گوگل اهمیت زیادی برای این نوع مطالب در نظر گرفته امتیاز خوبی به آن اختصاص می دهد به این ترتیب تگ ALT موجب بهبود سئو سایت شما خواهد شد.

 

ایجاد تگ ALT در وردپرس

کسانی که از وردپرس استفاده میکنند میتوانند راحتی برای تصاویر محتوای خود متن جایگزین و عنوان ایجاد کنند در ادامه آن را به شما آموزش می دهیم

در ابتدا با مراجعه به قسمت افزودن رسانه > گالری تصاویر، تصویر مورد نظر خود را انتخاب کنید یا مستقیما از پوشه تصاویر خود آن را آپلود کنید. در قسمتی که با فلش مشخص شده تگ ALT مورد نظر خود را بنویسید.

adding-alt-text-wordpress

کمی بالاتر بخش TITLE برای اضافه کردن عنوان قرار دارد اما این عنوان فقط توسط خود وردپرس و برای دسته بندی محتوا استفاده می شود و با عنوانی که به کاربر نشان داده می شود متفاوت است.

image-title-1wp

 برای اضافه کردن عنوانی که به کاربر نمایش داده میشود باید روی گزینه ویرایش تصویر کلیک کنید

/edit-image-wp

با انجام اینکار پنجره دیگری باز می شود

img-title-attribute

اکنون در قسمت image title attribute  میتوانید عنوانی را انتخاب کنید که هنگام نگه داشتن موس روی تصویر به کاربران نمایش داده می شود.

کاربرانی که با کدنویسی HTML  آشنایی دارند میتوانند از کد زیر برای تعیین تگ ALT و عنوان تصاویر استفاده کنند.

alternate text for image

 

انتخاب یک تگ ALT خوب

یک تگ ALT باید بگونه ای نوشته شود که شنونده بتواند به خوبی آن تصویر را در ذهن خود مجسم کند مثلا به تصویر زیر دقت کنید

alt-tag

برای تصویر بالا میتوانیم تگ های زیر را بنویسیم

تگ ALT  نامناسب: ماشین عروس

تگ ALT  نسبتا خوب: ماشین عروس سفید

تگ ALT  خوب: ماشین عروس پرشیا سفید

در تگ اول بدون هیچ توضیحی خواننده را بحال خود رها میکنیم تا درمورد تصویر نتیجه گیری کند. تگ دوم کمی بهتر است اما باز هم تصویر کاملی در اختیار ما نمی گذارد درحالی که در تگ سوم با حفط طول مناسب، ویژگی تصویر خود نیز را به خوبی توصیف کرده ایم.

alt-tag

نکات مهم

1-توصیف دقیق: تگ ALT  یک نماینده است و در واقع مهمترین عامل توصیف عکس شماست پس باید بطور کامل مفهوم تصویر شما را توضیح دهد. معمولا تصویر در میان کدهای HTML قرار دارند اما گر تصویر شما صرفا جنبه زیبایی دارد بهتر است آن را در میان کد های CSS قرار دهید.

2-مختصر بنویسید اما مفید: طول یک ALT در حالت معمول نباید بیشتر از 125 کارکتر باشد زیادی به جزییات نپردازید و مفهوم کلی را مد نظر قرار دهید. قرار نیست انشا بنویسید.

3-کلمات کلیدی: موتورهای جستجوی گوگل با مشاهده تگ ALT شما ارتباط میان تصویر و محتوا را متوجه میشوند پس اگر در تگ ALT از کلمات کلیدی استفاده نکنید از نظر ربات های گوگل تصویر شما مرتبط با عکس نیست و موجب کم ارزش شدن آن می شود. دقت کنید که استفاده از زبان فارسی یا انگلیسی برای تگ ها فرقی نمی کند.

4-استفاده از کلمات کاربردی: از کلمات پرکاربردی که کاربران هنگام جستجو استفاده میکنند غافل نشوید. استفاده از این کلمات برای موتورهای جستجو بسیار جذاب است و موجب بالا رفتن رتبه شما در گوگل می شود همچنین این تگ برای کاربران نیز مفید خواهد بود و ترافیک سایت شما را افزایش می دهد.

هرگونه سوالی در زمینه سئو سایت را با ما درمیان بگذارید.

 

 

نظر یا سوال شما