حذف بک لینک اسپم

شاید تا چند سال پیش سئو سایت فقط با لینک گرفتن شناخته میشد.حرفی از بک لینک های اسپم نبود و هر سایتی که تعداد لینک های بیشتری دریافت میکرد میتوانست رتبه های بهتری در گوگل کسب کند.اما با پیشرفت الگوریتم های گوگل و هوشمند شدن آن،سئو سایت شکل تازه ای به خود گرفت و بسیار پیچیده تر و البته منطقی تر شد.

البته همچنان لینک ها یکی از تاثیر گذارترین فاکتور های سئو محسوب میشوند.اما دیگر شکل سابق را ندارند.لینک ها انواع مختلفی دارند و بسیاری از آن ها بجای پیشرفت ممکن است باعث پسرفت در جایگاه وب سایت شما شوند.پس لازم است دقت بسیار زیادی در هنگام لینک سازی و خرید لینک برای وب سایتتان داشته باشید.

 

در ادامه این مقاله به بررسی راه های شناسایی بک لینک های اسپم و نحوه حذف این بک لینک ها میپردازیم.

 

انواع لینک های اسپم:

ابتدا نیاز هست لینک های سایت خود را شناسایی کنید.برای این منظور میتوانید به google webmaster سایت مراجعه کرده و در بخش links به این لینک ها دسترسی پیدا کنید.

لینک های سایت

1.دامنه های بی ارزش:

ممکن است بسیاری از لینک هایی که به وب سایت شما وارد شده باشند ارزشی نداشته باشند و فقط باعث مشکوک شدن ربات های گوگل نسبت به سایت شما شوند.

اما چگونه میزان ارزش دامنه ها را بسنجیم؟

یکی از راحت ترین راه ها استفاده از وب سایت moz.com میباشد.وارد این وب سایت شوید و اکانت خود را بسازید.معمولا موز اجازه میدهد تعدادی از سایت ها را بصورت رایگان آنالیز کنید و میتوانید از این ابزار حداقل برای تعداد کمی از بک لینک های خود استفاده کنید.دقت کنید سایت هایی که domain authority پایینی دارند (مخصوصا پایین تر از وب سایت شما) و یا وب سایت هایی که میزان spam score آن ها بالا هستند را باید از لیست بک لینک های خود حذف کنید.

نکته: دقت کنید این کار را زمانی باید انجام دهید که تعداد لینک های بی ارزش شما خیلی زیاد باشند.در غیر این صورت کاملا طبیعی است که یک وب سایت تعدادی لینک با ارزش پایین داشته باشد و نیازی به حذف آن ها نیست.

 

 

2.بک لینک از سایت هایی با موضوع متفاوت:

یکی از اسپم ترین حالت های لینک سازی برای یک سایت بک لینک هایی با موضوع کاملا متفاوت از سایتتان است.(این مورد زمانی تبدیل به فاجعه خواهد شد که تعداد زیادی لینک از سایت هایی با زبان متفاوت از سایتتان داشته باشید)

معمولا این لینک ها به صورت کامنت در سایت ها قرار میگیرند.بخشی از این لینک ها نیز در فروم ها ساخته میشوند.البته باز هم این نکته را مد نظر قرار دهید که تعداد کم این نوع لینک ها نمیتواند تاثیر منفی روی وب سایت شما بگذارد.

 

3.انکر تکست (anchor text) :

بعضی از وب سایت ها تمامی لینک های خود را با یک عبارت خاص و فقط بر روی یک صفحه از سایت وارد میکنند.شاید این ترفند در کوتاه مدت بتواند نتایج مطلوبی برای شما داشته باشد،اما قطعا در دراز مدت گوگل متوجه لینک های اسپم شما خواهد شد و وب سایت شما دچار افت رتبه شدیدی خواهد شد.

این نکته بسیار مهم است که هنگام لینک سازی یا خرید لینک برای وب سایت حتما لینک ها را با عبارت های متفاوت بگیرید و به صفحات مختلف سایت لینک دهید.حال برای نتیجه گرفتن روی یک عبارت خاص کافیست تعداد زیادی از لینک ها را با آن عبارت لینک کنید.(تعداد زیادی.نه همه ی لینک ها!)

 

 

4.نسبت فالو و نوفالو بودن لینک ها (follow or nofollow) :

معمولا از لینک های نوفالو به عنوان لینک ها بی ارزش یاد میشود.

دو نکته مهم در مورد لینک های نوفالو:

اول: لینک های نوفالو تاثیر کمتری نسبت به لینک های فالو دارند.ما این به معنی بی ارزش بودن آن ها نیست.

دوم:لینک های یک وب سایت به صورت طبیعی باید ترکیبی از لینک های فالو و نوفالو باشد.اگر وب سایت شما تمامی لینک ها را به صورت فالو دریافت کرده باشد گوگل متوجه اسپم بودن لینک سازی شما خواهد شد.پس لینک های نوفالو برای طبیعی جلوه دادن لینک های فالو بسیار موثر هستند.

در صورتی که نسبت لینک هایتان مناسب نبود نیاز به حذف لینک ها ندارید.کافیست کمبود های لینکی سایت خود را برطرف کنید.

 

5.لینک های سایدبار:

بک لینک های خریداری شده از وب سایت های فروشنده لینک اغلب در سایدبار سایت قرار میگیرند.(در بعضی موارد در فوتر نیز هستند)

این لینک ها در اغلب موارد اسپم هستند.اگر لینک های سایدبار شما هر کدام از شرایط زیر را نداشتند میتوان گفت اسپم هستند و نیاز هست آن ها را حذف کنید.

  • نداشتن ارتباط موضوعی بین سایت ها.
  • از سایتی لینک گرفته باشید که کارش فروش لینک باشد و تعداد زیادی لینک در ساید بار داشته باشد.
  • سایت لینک دهنده spam score بالایی داشته باشد.(در سایت moz.com میتوانید این مورد را بررسی کنید)
  • انکر تکست شما در سایدبار یک سایت تغییر کرده باشد.

 

6.مزرعه لینک:

همانطور که از اسمش پیداست مزرعه لینک به سایت هایی گفته میشود که پر از لینک باشند.این وب سایت ها با هدف لینک سازی ساخته شده اند و در تمامی بخش های آن پر از لینک های خروجی به سایت های دیگر است.

مزرعه لینک میتواند به شکل های مختلفی ظاهر شود.فروم هایی که معتبر نیستند و فقط در آن ها لینک سازی انجام میشود نوعی مزرعه لینک هستند.وب سایت هایی که فقط چند پست بی ارزش دارند و در زیر این پست ها انبوهی از کامنت ها وجود دارد مزرعه لینک محسوب میشوند.همچنین وب لاگ هایی که فقط برای ایجاد لینک ساخته میشوند و در آن ها یک محتوای کپی قرار دارد مزرعه لینک هستند.

 

نتیجه گیری مهم:

لینک های اسپم باعث کاهش رتبه سایت شده و باید از لیست بک لینک های سایت حذف شوند.اما شناسایی اشتباه لینک های اسپم و حذف آن ها میتواند باعث کاهش شدید رتبه سایت شما شود.چون ممکن است شما لینک های با ارزش سایت خود را حذف کنید.پس این کار را با دقت بسیار زیادی انجام دهید.

نکته:به صورت کلی این مورد را مد نظر داشته باشید که هر کدام از این نوع لینک ها که در بالا آوردیم در شرایطی میتوانند اسپم باشند که بیش از حد استفاده شده باشند.در صورتی که درصد ناچیزی از لینک های سایت شما به این شکل باشند گوگل این لینک ها را به عنوان اسپم نمیشناسد و کاملا طبیعی هستند.

 

 

 

آموزش نحوه حذف بک لینک های اسپم:

پس از یافتن بک لینک های اسپم باید برای حذف آن ها اقدام کنیم.برای اینکار باید از ابزار disavow گوگل استفاده کنید.در ادامه تمامی مراحل را به صورت گام به گام توضیح میدهیم.

گام اول:

لازم است یک فایل با فرمت txt ایجاد کنید و به سبک زیر نام دامنه هایی که میخواهید در لیست حذف قرار دهید را بگذارید.

domain:7seo.ir

domain:google.com

domain:moz.com

و ...

به همین ترتیب هر تعداد سایت که میخواهید در لیست اسپم خود قرار دهید.

 

گام دوم:

ابتدا با ایمیلی که وبمستر را دارید لاگین کنید و از طریق لینک زیر وارد ابزار disavow گوگل شوید.

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

حذف بک لینک اسپم

مطابق عکس بالا دامین مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی گزینه disavow links کلیک کنید.در مرحله بعد نیز روی همین گزینه کلیک کنید تا صفحه زیر برایتان باز شود.

لینک های اسپم

ابتدا از طریق گزینه choose file فایل txt که از قبل آماده کرده اید را آپلود کنید و سپس گزینه submit را بزنید.

اکنون تمامی بک لینک های اسپم وب سایت شما حذف شده است.پیشنهاد میکنیم هر ماه بک لینک های خود را چک کنید تا لینک های ناخواسته و اسپم را از لیست حذف کنید.

 

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد.در صورتی که سوالی داشتید میتوانید از طریق فرم زیر سوال خود را مطرح کنید.

نظر یا سوال شما