خطای 404

خطای 404

حتما تا بحال برای شما هم پیش آمده که هنگام باز کردن یک سایت با خطای 404 مواجه شده باشید. ارور 404 ( Error 404 Not Found ) یکی از معروفترین خطاهای سمت کاربری است و در سئو نیز تاثیر منفی دارند. در این مقاله با دلایل نمایش این خطا و روش های برطرف کردن آن آشنا می شوید. با 7سئو همراه باشید.

 

 خطای 404 چیست

لینک های سایت بخش مهمی از وبسایت شما را تشکیل می دهند. آنها شبیه آدرس یک خانه عمل میکنند که گوگل با کاربران ارائه میکند تا بتوانند از صفحات شما بازدیدکنند. در حقیقت در این نوع خطا، مرورگر آدرس صفحه موردنظر را پیدا کرده و به سرور متصل شده. اما سرور اطلاعاتی درباره آن لینک ندارد و نمیتواند بازخوردی ارائه دهد. اگر وبسایت شما بسیار کوچک باشد ممکن است مشکل خاصی وجود نداشته باشد اما در صورتی که وبسایت شما صفحات متعدد و زیادی داشته باشد و آدرس آنها را تغییر بدهید کاربران نمیتوانند وارد این صفحات شوند و با خطای 404 روبرو خواهند شد.

خطای 404 چیست

انواع خطای 404

ارور 404 ممکن است به شکل های مختلفی نمایش داده شود ما نیز برخی از آنها را برای آشنایی شما معرفی میکنیم. اما در اصل قضیه تفاوتی ندارد و معنای تمام آنها همین است که گفته شد.

شکل های مختلف ارور 404 :

  • Error 404 Not Found
  • HTTP 404 Not Found
  • The Requested URL[URL] was not found on this server
  • Error 404
  • 404 File or Directory Not Found
  • 404 Not Found
  • 404 Page Not Found

 

تاثیر ارور 404 در سئو

تجربه ما میگوید که وجود خطای 404 برای سئو سایت تاثیرات بدی دارد. مواجه شدن کاربر با ارور 404 ممکن است باعث بی اعتمادی کاربران به گوگل شود. همین موضوع موجب می شود که این خطا در سئو تاثیر بدی داشته باشد. در صورتی که بارگذاری یک صفحه دائما با خطای 404 روبرو شود  ربات های گوگل تصور میکنند که این صفحه دیگر موجود نیست و به تدریج آن صفحه را دیگر ایندکس نمیکنند. به این ترتیب تمام امتیاز محتوای آن صفحه و بک لینک های آن حذف میشود.

دلایل خطای 404

ارور 404 زمانی رخ می دهد که سرور نتواند صفحه موردنظر شما پیدا کند. این خطا به دلایل مختلفی رخ می دهد. اگر شما صفحات وبسایت خود را پاک کرده باشید یا سیستم مدیریت محتوای خود را عوض کرده باشید یا لینک های سایت را تغییر داده باشید، کاربرانی که از صفحه شما بازدید میکنند با خطای 404 مواجه خواهند شد.

علت دیگر وجود خطای 404 این است که کاربر آدرس صفحه را اشتباه وارد میکند یا ادرسی را وارد کرده که اصلا وجود خارجی ندارد.

رفع خطای 404

رفع خطای 404 موجب بهبود سئو سایت میشود و به این ترتیب رتبه سایت در نتایج گوگل بهتر خواهد شد.

در اینجا چند روش کاربردی برای رفع خطای 404 را توضیح می دهیم.

ریدایرکت 301

بهترین راه برای رفع ارور 404 استفاده از ریدایرکت 301 است. با استفاده از ریدایرکت 301 موتورهای جستجو و کاربران به آدرس جدید هدایت می شوند. بنابراین دیگر از ارور 404 خبری نیست و در ضمن امتیاز محتوای قبلی نیز حفظ می شود و به آدرس جدید منتقل خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: طریقه ریدایرکت301دامنه در وردپرس،سی پنل(آموزش تصویری با کد)

توجه کنید که برای ریدایرکت 301 محتوای صفحه جدید باید با صفحه قبلی مشابه باشد. بعنوان مثال اگر عنوان صفحه اول درمورد نرخ دلار باشد و شما لینک ان را به صفحه جدیدی درمورد فروش لباس باشد ریدایرکت کنید، مطمئنا موجب نارضایتی کاربران خواهید شد و فقط نرخ پرش را افزایش می دهید.

درصورتی که قصد دارید تعداد زیادی از صفحات را ریدایرکت کنید میتوانید صفحات ارزشمند تر و مهمتر که بازدید بیشتری دارند به صفحات مرتبط ریدایرکت کنید و بقیه صفحات که امتیاز کمتری دارند بصورت دسته جمعی به صفحه اصلی ریدایرکت کنید.

خطای 404 چیست

تازه سازی صفحه

ممکن است قبلا ریدایرکت انجام شده باشد اما بدلیل اینکه ادرس قبلی هنوز آدرس قبلی در کش سیستم وجود دارد با خطای 404 مواجه می شوید. بهترین کار در این مواقع استفاده از دکمه Refresh یا F5 است. چندین بار این دکمه را انتخاب کنید تا کش سیستم بازیابی شود. همچنین میتوانید کش سیستم را پاک کنید تا از خیالتان از نبود این مشکل راحت شود.

بررسی لینک

آدرس سایت موردنظر را دوباره بررسی کنید.. ممکن است اشتباهی در وارد کردن آدرس سایت وجود داشته باشد. احتمال دارد که لینک های موجود در سایت نیز دارای ایرادی باشند که با کمی بررسی رفع می شوند.

استفاده از گوگل

سعی کنید با جستجوی چند کلمه کلیدی در گوگل صفحه موردنظر را پیدا کنید. این امکان وجود دارد که لینک شما دارای ایرادی باشد یا قبلا تغییر کرده باشد. با این روش به آسانی به صفحه موردنظر هدایت میشوید.

ارتباط با مدیر

سعی کنید راه های ارتباط با مدیران سایت در در جای مناسب و در دسترس و دید کاربران قرار دهید. به این ترتیب درصورتی که کاربران نیاز ضروری به محتوای سایت شما داشته باشند با شما تماس میگیرند.

 

رفع خطای 404 وردپرس

درصورتی که در سیستم وردپرس صفحه ای را حذف کرده باشید کاربرانی که میخواهند از صفحات شما بازدید کنند با ارور 404 مواجه می شوند. اگر افزونه Yoast Seo را قبلا نصب کرده باشید، نیازی نیست نگران بتاید. با استفاده از این افزونه به راحتی میتوانید آدرس صفحات حذف شده را به صفحات جدید ریدایرکت کنید. اما اگر صفحات را حذف نکرده اید احتمالا آدرس صفحات تغییر کرده است. خطای 404 در وردپرس زمانی رخ می دهد که شما از آدرس های غیراستاندارد و سفارشی برای لینک صفحات خود استفاده می کنید.

برای رفع این مشکل وارد پیشخوان مدیریت وردپرس خود شوید و به بخش تنظیمات مراجعه کنید. در مرحله بعد باید گزینه پیوندهای یکتا کلیک کنید و گزینه " نام نوشته " را انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

خطای 404 چیست

درصورتی که مشکل ادامه داشت باید به کنترل پنل هاست خود مراجعه کنید و از آنجا وارد روت اصلی سایت شوید. فایل .htaccess را پیدا کنید و آن را باز کنید. درصورتی که فایل موجود نیست باید یک فایل با نام .htaccess بسازید و کد زیر را وارد کنید.

خطای 404 چیست

اگر باز هم مشکلی در این زمینه داشتید با کارشناسان 7سئو تماس بگیرید.

نظر یا سوال شما