ریدایرکت 302

ریدایرکت 302

اگر یادتان باشد مدتی قبل در 7سئو مقاله ای را منتشر کردیم و در آن ریدایرکت ها را معرفی کردیم همچنین در همان مقاله شما را با ریدایرکت 301 نیز آشنا کردیم. امروز میخواهیم شما را با ریدایرکت 302 یا ریدایرکت موقتی آشنا کنیم که بسیار متداول است و هر وبمستری باید با آن آشنایی داشته باشد.

اگر در زمینه مدیریت وبسایت فعالیت می کنید احتمالا با مشکل خرابی لینک ها مواجه شده اید. حال اگر این لینک مربوط به یک صفحه مهم در یک سایت فروشگاهی باشد تاثیرات منفی آن دوبرابر است! چون زمانی که کاربران روی لینک شما کلیک میکنند با خطای 404 مواجه می شوند و گوگل به سایت شما امتیاز منفی می دهد. حال اگر این وضعیت برای مدت زیادی ادامه داشته باشد چه اتفاقی می افتد؟ سایت شما از نتایج جستجوی گوگل حذف خواهد شد!

 

ریدایرکت 302 چیست؟

برای حل این مشکل ریدایرکتی به نام ریدایرکت 302 وجود دارد. با استفاده از این نوع ریدایرکت لینک صفحه قبلی شما حذف نمی شود بلکه موقتا به آدرس جدیدی انتقال می یابد. در ریدایرکت 302 اعتبار و ارزش صفحه حفظ می شود شما میتوانید با خیال راحت مشکل لینک خود را برطرف کرده و سپس ریدایرکت را حذف کنید.

توجه کنید که از ریدایرکت موقتی فقط باید در مواقع اضطراری و آن هم بصورت محدود و موقتی استفاده کنید.

what-is-302-redirect

دلیل استفاده از ریدایرکت موقتی

ریدایرکت 302 برای حل مشکل های موقتی مناسب است. اگر هنگام رفع مشکل، لینک صفحه شما از دسترس کاربران خارج باشد موتورهای جستجو در یافتن صفحه با خطا مواجه می شوند و به کاربران خطای 404 را نشان می دهند. این خطا برای سئو سایت بسیار مضر است و موجب کاهش ارزش سایت و سقوط رتبه شما در گوگل می شود علاوه بر این اگر این خطا همچنان ادامه داشته باشد آدرس صفحه بطور کامل از دسترس خارج می شود و شما باید از صفر همه چیز را شروع کنید تا دوباره مورد اعتماد گوگل قرار بگیرید و همانطور که میدانید این موضوع بسیار زمانبر است.

 

تفاوت ریدایرکت 301 و ریدایرکت 302

ریدایرکت 301 برای انتقال دائمی یک صفحه یا یک سایت به آدرس جدید استفاده می شود اما در ریدایرکت 302 این انتقال موقتی است و ما به موتورهای جستجو اعلام میکنیم که به زودی به آدرس قبلی برمیگردیم. همچنین در ریدایرکت 301 تمام ارزش و رتبه و اعتبار لینک قبلی به آدرس جدید منتقل می شود ریدایرکت 302 ارزش و رتبه لینک قبلی را حفظ میکند.

what-is-302-redirect-

اجرای ریدایرکت 302

فکر میکنم وقتش شده که نحوه ایجاد دیدایرکت 302 را با هم بررسی کنیم. روش ایجاد این ریدایرکت در سیستم های مختلف متفاوت است ما انواع مهم آن را مرور میکنیم.

ریدایرکت 302 در وردپرس

باز هم افزونه  Yoast Premium به کمک کاربران وردپرس آمده. با استفاده از این افزونه براحتی و با استفاده از چند کلیک میتوانید ریدایرکت موقتی ایجاد کنید. ابتدا نوع ریدایرکت را انتخاب میکنید سپس لینک قدیمی و در نهایت آدرس لینک جدید را وارد میکنید و گزینه افزودن را میزنید. به همین راحتی!

yoast-seo-302-redirect-type

ریدایرکت 302 بصورت دستی

در این روش با استفاده از کدنویسی تغییراتی را در فایل htaccess. اعمال میکنیم تا ریدایرکت موقتی ایجاد شود. کد مورد استفاده در این فایل با توجه به نوع سرور متفاوت است.

1- اگر از سرور های یونیکس یا آپاچی استفاده میکنید کد زیر را در انتهای فایل htaccess. کپی کنید:

redirect 302 /OldPage.html http://xyzname.com/NewPage.html

توجه کنید که بجای عبارت xyzname.com/OldPage.html باید آدرس صفحه قدیمی و بجای عبارت NewPage.html لینک جدید را وارد کنید.

 

 2- اگر از سرورهای ویندوزی استفاده میکنید و سایت شما از نوع ASP  استاندارد پشتیبانی میکند باید کد زیر را در بالای تگیا فایل خود کپی کنید.

<%@ Language=VBScript %>

<%

Response.Status=”302 Found”

Response.AddHeader “Location”,”http://xyzname.com/NewPage.asp”

%>

3-اما اگر سرور ویندوزی شما از نوع ASP.net  باشد باید کد زیر را در بالای تگیا فایل خود کپی کنید.

 

 

 

 

کدام ریدایرکت بهتر است؟

تمام ریدایرکت ها در جای مناسب خود قابل استفاده و خوب هستند و نمیتوان گفت کدام ریدایرکت بهتر است. اگر دوست دارید دامنه سایت خود را تغییر دهید یا صفحات شلوغ و بلا استفاده دارید از ریدایرکت 301 برای انتقال دائمی لینک خود استفاده کنید اما اگر قصد دارید برای چند روز یا چند ساعت لینک صفحه خود را از دسترس خارج کنید پیشنهاد ما استفاده از ریدایرکت 302 است.

redirect 302

نکات مهم در ریدایرکت 302

1-ریدایرکت 302 بسیار شبیه به ریدایرکت 301 است بنابرین هنگام کدنویسی دقت کنید که جابجا نشوند.

2-مدت زمانی که از ریدایرکت 302 استفاده میکنید بسیار مهم است. اگر این زمان طولانی شود ممکن است آدرس قبلی دیگر توسط موتورهای جستجو ایندکس نشوند و حتی ممکن است کم کم از لیست نتایج گوگل حذف شوید. بطور کلی سعی کنید این ریدایرکت بیشتر از چند روز طول نکشد.

3- مراحل ریدایرکت 302 را بطور کامل انجام دهید. درصورتی که ناقص انجام شود ممکن است کاربران همچنان با 404 مواجه شوند و عواقب بعدی آن برعهده شما خواهد بود.

4-ربات های گوگل بیشتر از پنج ریدایرکت را دنبال نمی کنند پس در استفاده از ریدایرکت ها محتاط باشید.

5- درصورتی که تخصص کافی و تجربه این کار را ندارید حتما با یک متخصص سئو در این مورد مشورت کنید. کارسناسان تیم 7سئو همواره برای بهینه سازی سایت شما آماده هستند.

redirect--302

نتیجه گیری

ریدایرکت ها برای حل مشکلات موقتی یا دائمی لینک ها بوجود آمده اند. درصورتی که قصد دارید برای همیشه آدرس یک سایت را تغییر دهید از ریدایرکت 301 استفاده کنید اما اگر مشکل بوجود آمده موقتی است و بزودی حل خواهد شد استفاده از ریدایرکت موقتی منطقی تر است. در ریدایرکت 301 تمام ترافیک و ارزش لینک قبلی به لینک جدید منتقل می شود اما در ریدایرکت 302 اینگونه نیست.

درصورت وجود هرگونه مشکل از طریق بخش سوالات متداول با ما در ارتباط باشید.

 

نظر یا سوال شما