سئو عکس

سئو و بهینه سازی تصاویر و عکس های سایت

سئو تصاویر در اکثر وب سایت ها یکی از نکاتی است که کمترین توجه به آن میشود و در عین حال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.تصور بیشتر افراد از سئو تصاویر فقط قرار دادن یک تصویر در متن است و چیزی بیش از این برای بهینه سازی تصاویر وجود ندارد.

اما باید گفت سئو تصاویر قوانین خاص خودش را دارد که با رعایت نکردن این قوانین ممکن است به جای افزایش رتبه سایت،باعث کاهش رتبه سایت نیز بشود.

سوال مهم:آیا گوگل میتواند عکس های کپی را تشخیص دهد؟از بخش google images میتوانیم استفاده کنیم؟

گوگل هوشمند تر از آن است که نتواند یک تصویر کپی را تشخیص دهد.حتی اگر شما ادیت قوی روی تصاویر نیز انجام دهید باز هم به احتمال زیاد گوگل توانایی تشخیص آن را خواهد داشت.پس به فکر فریب دادن گوگل نباشید و سعی کنید از تصاویر جدید استفاده کنید.

Google image منبع خوبی برای تصاویر است؟

قطعا تمامی تصاویر موجود در این بخش کپی محسوب میشوند و استفاده از آن ها شما را به یک وب سایت کپی کننده تبدیل خواهد کرد.البته میتوانید از این عکس ها در شرایطی استفاده کنید که به منبع آن لینک دهید.

منظور از تصاویر جدید دقیقا چیست؟

بهترین و ایده آل ترین حالت برای تصاویر،استفاده از تصاویری است که توسط خود شما تولید شده است.مثلا اگر وب سایت فروشگاهی دارید از تصاویری استفاده کنید که خودتون از محصولاتتان تهیه کرده اید.و یا اگر وب سایت خدماتی دارید سعی کنید از محیط کارو پرسنل خود عکس تهیه کنید.

اما واضح است که همیشه شرایط چنین کاری فراهم نخواهد بود.در این مواقع میتوانید از وب سایت هایی استفاده کنید که منبع تصویر هستند.البته عکس های این وب سایت ها نیز ممکن است در بعضی از سایت ها استفاده شده و در گوگل ایندکس شده باشند و اگر شما استفاده کنید کپی محسوب شوند.اما حداقل از بخش google image کاربردی تر هستند.

برخی از این وب سایت ها که خدمات رایگان دارند:

https://unsplash.com

https://pixabay.com

shutterstock.com

https://www.freeimages.com

https://peopleimages.com

 

به صورت کلی استفاده از تصاویر کپی کیفیت مقالات شما را به شدت پایین خواهد آورد و درصدی از مقاله شما کپی محسوب خواهد شد.در شرایطی که عکس جدید نداشتید و قصد لینک دادن به منبع را نیز ندارید،ترجیحا از تصویر استفاده نکنید.(وجود تصاویر در مطالب سایت بسیار مهم هستند و سعی کنید از تصویر استفاده کنید.)

 

 

آموزش بهینه سازی تصاویر سایت: (چگونه تصاویر را سئو کنیم)

استفاده از تصاویر در سایت نیازمند رعایت یک سری اصول است که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

1.فرمت تصاویر:

فرمت های زیادی هستند که میتوانید به عنوان فرمت تصویر برای وب سایتتان انتخاب کنید.اما برای سئو تصاویر نیاز است فرمتی انتخاب کنید که همزمان کیفیت بالایی داشته باشد و حجم کم.

معمولا فرمت های jpg و png رایج ترین فرمت ها مورد استفاده در وب سایت ها هستند.پیشنهاد ما استفاده از فرمت jpg است.این فرمت هم کیفیت عالی دارد و هم حجم بسیار پایینی.

 

2.نام تصاویر:

قبل از آپلود هر فایل تصویری در وب سایتتان نام مناسب برای آن انتخاب کنید.توجه کنید نام تصویر باید با توجه به موضوع صفحه ای انتخاب شود که قرار است در آن قرار بگیرد.

 

3.متن جایگزین (alt) :

متن جایگزین یا همان تگ alt در سئو تصاویر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.متن جایگزین درمواقعی که صفحه به خوبی لود نمیشود به عنوان یک اسم بجای تصویر نمایش داده خواهد شد.

توجه کنید متن جایگزین باید مطابق با موضوع صفحه انتخاب شود.زیرا یکی از ابزار های گوگل برای تشخیص محتوای تصویر همین تگ alt است.سعی کنید متن جایگزین را فقط در حد چند کلمه انتخاب کنید.

 

3.عنوان (title) :

تگ عنوان در سئو تصاویر اهمیت زیادی ندارد و کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.اما استفاده از آن خالی از لطف نیست.تگ تایتل را نیز با متن مرتبط با صفحه پر کنید.

 

4.حجم تصاویر:

حجم تصاویر یکی از مهم ترین فاکتور های سئو تصاویر میباشد.هرچقدر بتوانید حجم تصاویر را پایین تر بیاورید،سرعت لود صفحه بهتر خواهد شد و در نتیجه سئو سایت قوی تر خواهد بود.

برای کاهش حجم تصاویر راه های زیادی وجود دارند که راحت ترین و بهترین آن استفاده از وب سایت tinypng.com است.با استفاده از این وب سایت میتوانید فقط در عرض چند ثانیه حجم تصاویر خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

 

5.ابعاد تصاویر:

یکی از راه های کم حجم تر کردن تصاویر،استفاده از سایز صحیح آن است.ممکن است شما در وب سایت خود تصویری را آپلود کنید که سایز آن 2000*1200 پیکسل باشد.اما این تصویر در سایت با سایز 600*350 نمایش داده شود.طبیعی است که در این موارد کاملا بی مورد حجم تصاویر را بالا برده ایم و این به نفع سئو سایت نخواهد بود.همیشه لازم است تصاویر را دقیقا در سایزی ادیت کنید که قرار است در سایت نمایش داده شود.

 

6.کپشن:

متن زیر تصاویر میتواند به گوگل در تشخیص موضوع تصاویر کمک بسیار زیادی بکند.

7.lazy load :

استفاده از لیزی لود میتواند کمک بسیار زیادی به کاهش حجم صفحات وب سایت بکند.لیزی لود به این صورت عمل میکند که تصاویر وب سایت زمانی لود خواهد شد که شما صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید و قبل از آن عکس را برای شما لود نخواهد کرد.به این ترتیب اگر برای مثال 5 تصویر را در یک صفحه داشته باشید،فقط همان تصویر اول لود خواهد شد و بقیه تصاویر که در پایین تر قرار دارند زمانی لود خواهد شد که روی آن ها بروید.در نتیجه حجم صفحات سایت به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

 

سئو تصاویر وردپرس:

وب سایت های وردپرسی کار راحت تری برای سئو تصاویر خود دارند.معمولا تمامی کارهای سئو تصاویر در وردپرس با افزونه ها به خوبی انجام میشوند و نیاز به کار زیادی در این زمینه ندارید.

افزونه سئو تصاویر در وردپرس:

افزونه wp smush :

یکی از بهترین افزونه ها برای بهینه سازی تصاویر سایت وردپرسی افزونه wp smush است که بیشتر کابران وردپرس از آن استفاده میکنند.این افزونه به خوبی حجم تصاویر را پایین می آورد.این افزونه در زمان آپلود تصاویر عملیات فشرده سازی را انجام خواهد داد و دیگر نیاز نیست به حجم تصاویر فکر کنید.

 

افزونه Compress JPEG & PNG images :

این افزونه که محصول همان وب سایت tinypng است میتواند در زمینه فشرده سازی تصاویر کمک زیادی به شما بکند.البته این افزونه در فایل هایی با فرمت png تاثیر گذار تر خواهد بود.

 

Lazy load در وردپرس:

برای تنظیم lazy load بودن سایت در وردپرس کافیست افزونه مربوط به آن را نصب کنید تا افزونه خود بقیه کار ها را انجام دهد. BJ Lazy Load یکی از بهترین افزونه ها در زمینه لیزی لود است.سئو

نظر یا سوال شما