سایت مپ یا نقشه سایت

سایت مپ چیست؟

سایت مپ یا  Sitemap یک فایل با فرمت XML است که در آن شما باید لیست تمام URL های مهم سایت خود را قرار دهید تا ایندکس کردن آنها توسط  موتورهای جستجو راحتتر انجام شود. دقت کنید که برای ربات های گوگل مفهوم عبارت Sitemap با عبارت sitemap متفاوت است و عبارت دومی در واقع نوعی فایل HTML  است که بیشتر برای کاربران انسانی مورد استفاده قرار میگیرد تا راحتتر عنوان صفحات را جستجو کنند و از آنها استفاده کنند.

sitemap

در مقاله امروز 7سئو قصد داریم یکی از عوامل تاثیرگذار در ایندکس شدن صفحات سایت شما را معرفی کنیم

اگر لینک هایی که در سایت مپ استفاده میشوند کاربردی باشند و مخاطبان کافی داشته باشند در دفعات بعدی بیشتر مورد توجه موتورهای جستجو قرار میگیرند و همین امر شانس ارتقای رتبه سایت شما را بالاتر میبرد. تا سال 2018 حدود یک میلیارد سایت جدید به گوگل معرفی شده اند. جستجو و بررسی تمام این لینک ها برای موتورهای جستجو چندان آسان نخواهد بود. نقشه سایت فایلی است که لینک های مهم یک سایت را برای موتورهای جستجو لیست میکند و به این ترتیب خزنده های گوگل براحتی میتوانند تمام صفحات سایت شما را ایندکس کنند.

 موارد استفاده از Sitemap

لینک های جدید

اگر شما وبسایت تازه ای با لینک های جدید ایجاد می کنید بهتر است از سایت مپ استفاده کنید. چون اینکار به ایندکس شدن سریعتر سایت شما کمک میکند. همچنین درصورتی که شما بهینه سازی سایت را بخوبی انجام نداده اید و سایت لینک های داخلی و خارجی مناسبی ندارد و صفحات آن به خوبی به هم مرتبط نشده اند، استفاده از Sitemap توصیه میشود.

 

 محتوای انبوه

فرقی نمیکند که در زمینه بازاریابی اینترنتی فعالیت میکنید یا یک فروشگاه بزرگ با محصولات متنوع یا یک شرکت معتبر با خدمات گوناگون. درصورتی که در وبسایت شما صفحات متعدد و محتوای زیادی وجود داشته باشد، سرزدن به تمام قسمت های سایت شما وقت زیادی نیاز دارد همچنین پهنای باند مصرفی نیز بصورت غیرضروری افزایش می یابد. استفاده از نقشه سایت به موتورهای جستجوی گوگل کمک میکند تا به راحتی تمام قسمت های سایت شما را ایندکس کنند و سریعتر و دقیق تر صفحات وبسایت را بررسی کنند.

 

لینک های غیرقابل بررسی

بعضی از لینک ها به صورتی ساخته شده اند که موتورهای جستجوی گوگل نمیتوانند با استفاده از آن لینک ها وارد صفحه دیگری بشوند و دسترسی به آن صفحات تنها از طریق جستجو امکان پذیر است. اگر چنین لینک هایی در سایت خود دارید استفاده از Sitemap ضروری است. چون بدون استفاده از سایت مپ دسترسی و ایندکس این صفحات غیرممکن است و تنها بصورت اتفاقی ممکن است آنها ایندکس شوند.

new-link-sitemap

انواع نقشه سایت

نقشه سایت HTML 

درصورتی که یک سایت کوچک دارید و در صفحات آن از ویدیو و عکس استفاده نکرده اید، استفاده از این فرمت نقشه سایت برای شما راحتتر است. چون کاربران میتوانند با استفاده از آن بسادگی در سایت جستجو کنند بنابراین کاربرپسندتر خواهید بود. این فرمت برای سایت های با حداکثر 500 صفحه مناسب است.

 

نقشه سایتXML 

اگرچه این فرمت از نقشه سایت توسط کاربران قابل مشاهده نیست اما برای موتورهای جسجتجوی گوگل مناسب تر است. شرکت گوگل بطور رسمی اعلام کرده که استفاده از نقشه سایت با فرمت XML مناسب تر است. به همین دلیل این نوع از نقشه های سایت متداول تر است. درصورتی که وبسایت شلوغی دارید و محصولات و محتوای گوناگونی در سایت شما وجود دارد باید از سایت مپ های با فرمت XML استفاده کنید تا ایندکس شدن صفحات راحتتر انجام شود. بطورکلی وبسایت های بزرگ و تودرتو باید از همین فرمت استفاده کنند.

 

روش ایجاد سایت مپ

تاکنون به اهمیت ایجاد نقشه سایت و نقش آن در سرعت و کیفیت ایندکس شدن سایت پرداختیم. حال چگونه باید یک نقشه سایت ایجاد کنیم؟

ساخت سایت مپ در وردپرس

یکی از مزیت های وردپرس داشتن افزونه Yoast SEO  است. این افزونه نقشه سایت را براحتی ایجاد میکند و همچنین آن را بطور خودکار آپدیت می کند. به این ترتیب هرگاه شما لینک جدیدی ایجاد کنید آن لینک بصورت خودکار به نقشه سایت اضافه میشود و نیازی نیست شما به نقشه سایت مراجعه کنید.

قشه سایت. یوست

سایت مپ درcms های دیگر

نگران نباشید. ساخت Sitemap در سیستم هایی بجز وردپرس نیز چندان مشکل نیست. شما میتوانید با استفاده از ابزارهایی مانند XML-Sitemaps.com یک فایل با فرمت XML ایجاد کنید و سپس نقشه سایت خود را بسازید.

 

معرفی Sitemap به ربات های جستجو

ربات های جستجو ابزارهای گوناگونی برای معرفی نقشه سایت در اختیار شما گذاشته اند. برای مثال ابزارهای مانند Webmaster Tools یا Google Search Console میتوانند به شما برای مدیریت سایت کمک کنند. همچنین میتوانید نقشه های سایت خود را در این ابزار ایجاد کنید و به ربات ها معرفی کنید

نمونه ای از نقشه سایت

شکل زیر نمونه ای از کدنویسی نقشه سایت و لینک های قرار گرفته در آن را نشان می دهد

new-link-in-sitemap

                         

    

   

         

https://7seo.ir/

2010-01-01

          monthly

0.9

 

   

 

نکات مهم هنگام ساخت نقشه سایت

  • سایز نقشه سایت کمتر از 10 مگابایت باشد.
  • هرفایل نقشه سایت قابلیت ذخیره 50000 لینک را دارد اما توصیه میشود برای سایت های با بیش از 3000 لینک چندین نقشه سایت ایجاد کنید تا ربات های گوگل به سادگی آنها را ایندکس کنند.
  • آدرس صفحات غیراستاندارد و تکراری را درنقشه سایت قرار ندهید

 

هرگونه سوالی در مورد نقشه سایت و مطالب مرتبط را با ما درمیان بگذارید. با ما در تماس باشید

 

 

نظر یا سوال شما