سرعت لود سایت

سرعت لود سایت

سرعت لود سایت یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در سئو است. در مقاله ای درباره تجربه کاربری نوشته بودیم توضیح دادیم که شما به عنوان یک مدیر باید همیشه خود را بجای کاربر بگذارید. اگر سرعت لود سایت شما پایین باشد چه اتفاقی می افتد؟ زمان به سرعت در حال گذر است و سایت شما هنوز لود نشده! فکر میکنید کاربران چقدر برای سایت شما منتظر میمانند؟ مطمئنا اکثر کاربران بسرعت سایت شما را می بندند و به سراغ سایت بعدی می روند. به این ترتیب شما علاوه بر اینکه کاربر و مشتری را از دست داده اید، از گوگل نیز نمره منفی دریافت می کنید. در این مقاله به اهمیت سرعت بالا آمدن سایت در بهبود سئو و رونق تجارت میپردازیم با 7سئو همراه باشید.

site-speed

امروزه اهمیت سرعت لود سایت بر کسی پوشیده نیست. مدیران وبسایت و وبمسترها همواره در تلاشند تا بالاترین سرعت را برای سایت خود فراهم کنند. زیرا هرچقدر یک سایت محتوای مناسب و مفیدی داشته باشد تا زمانی که سرعت بالایی نداشته باشد نمیتوان از موفقیت وبسایت مطمئن بود. جالب است بدانید در یک تحقیق مشخص شده که اگر سرعت بالا آمدن سایت شما بیشتر از 4 ثانیه طول بکشد نیمی از بازدید کنندگان خود را از دست می دهید.

افزایش سرعت بالا آمدن سایت

سرعت بالا آمدن یک سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد و شامل دو مرحله مهم است. مرحله اول ارسال تقاضا به سرور برای ارسال اطلاعات و مرحله دوم پاسخ سرور و بارگذاری اطلاعات روی مرورگر کاربر. اگر سرعت یک وبسایت پایین باشد باید عوامل زیر را بررسی کرد

سرعت اینترنت کاربر

در گذشته به دلیل اینکه کابران از اینترنت کم سرعت استفاده میکردند، سرعت لود سایت ها بطور طبیعی پایین بود اما حالا شرایط فرق می کند. اکثر کاربران از اینترنت های پرسرعت استفاده می کنند بنابراین اگر سرعت لود سایت شما پایین است دلیل آن را باید در جای دیگری جستجو کرد.

سرعت سرور و تنطیمات سخت افزاری و نرم افزاری آن

کیفیت سرور و هاست تاثیر بسیاری بر سرعت لود سایت شما دارد. هاست و سرور باید ظرفیت کافی برای ورود کاربران را داشته باشد و با وارد شدن حجم بالای کاربران از دسترس خارج نشود. در ابتدای راه اندازی وبسایت نیازی نیست هاست بالایی داشته باشید اما با بالا رفتن اعتبار برند باید هاست و سرور خود را نیز ارتقا دهید و سایت خود را برای ورود حجم بالای کاربران و آپلود منابع بیشتر آمده کنید.

برنامه وبسایت و تنطیماتی که اعمال شده

شاید مهمترین کاری که یک طراح سایت یا وبمستر برای بهینه سازی سایت  باید انجام دهد بهینه کردن برنامه وبسایت و تنظیمات آن است. اما اینکار به این سادگی که شما فکر میکنید نیست و طراح سایت باید کارهای زیادی در سایت انجام دهد و زمان زیادی برای اینکار صرف کند.

site-speed--

آموزش بالا بردن سرعت لود سایت

گوگل مفهوم جدید به نام Bounce Rate را برای سرعت بالا آمدن سایت معرفی است. این عبارت به معنای میزان خروج کاربر است و هرچه این نرخ کمتر باشد به معنای این است کاربران مدت زمان بیشتری را در وبسایت شما صرف کرده اند و به این ترتیب گوگل نتیجه میگیرد که وبسایت شما برای کاربر مفید بوده است.

برای افزایش سرعت بالا آمدن سایت خود موارد زیر را رعایت کنید

بهینه سازی محتوا

استفاده از تصاویر و ویدیوها برای بالا رفتن کیفیت محتوا بسیار مهم است و موجب جذابتر شدن و درک بیشتر کاربر می شود اما اگر این تصاویر حجم زیادی داشته باشند سرعت لود سایت شما را بسرعت کاهش میدهند و باعث خستگی و دلزگی کاربر می شوند. وبسایت هایی در فضای وب وجود دارند که میتوانند بسادگی و بصورت آنلاین حجم تصاویر شما را بهینه کنند یکی از آنها وبسایت https://tinypng.com/ است که البته برای دسترسی به آن باید از فیلترشکن استفاده کنید.

استفاده از Lazy Load

با استفاده از این قابلیت تنها بخشی سایت که کاربر در حال مشاهده آن است بارگذاری می شود. مثلا اگر کاربر در حال مشاهده ابتدای صفحه سایت است، تصاویر موجود در انتهای صفحه بارگذاری نمی شوند و به این ترتیب سرعت لود سایت بالاتر می رود. این قابلیت با استفاده از افزونه هایی مانند Optimole فعال می شود.

استفاده از افزونه های کش (Cache)

این افزونه تاثیر مهمی روی سرعت لود سایت شما دارد. اگر برای اولین بار وارد یک سایت می شوید زمانبیشتری را برای لود شدن تصاویر صرف میکنید درصورتی اگر به یک سایت تکراری سر بزنید سرعت لود آن سایت بسیار بیشتر است. این قابلیت بدلیل استفاده از افزونه های کش بوجود آمده است. اگر این افزونه روی وبسایت شما فعال باشد یک کاربر برای بازدید اول مدت زمانی را در سایت شما صرف میکند اما این زمان در بازدید دوم و سوم بسیار کمتر می شود چون قبلا یکبار همه این کدها برایش لود شده و دیگر نیازی نیست از اول این کدها اجرا شوند

فشرده کردن فایل های سیستم

با فشرده سازی فایل های CSS و JS گام بزرگی برای بالا رفتن سرعت لود سایت خود برمیدارید. این کار با استفاده از افزونه های WP Rocket امکان پذیر است. همچنین با استفاده از حالت فشرده سازی  Gzip حجم فایل های سیستم خود را بطرز قابل توجهی کاهش می دهید. این کار علاوه بر افزایش سرعت بالا آمدن سایت شما، باعث راحتی ربات های گوگل و ایندکس سریعتر می شود و به این ترتیب در سئو سایت نیز بسیار موثر است.

website_speed_-

افزایش سرعت بالا آمدن سایت وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای تحت وب است که بدلیل محیط ساده و کاربری آسان و سبک و سریع بودنش از محبوبیت زیادی نزد کاربران برخوردار است. هدف وردپرس از ابتدا ایجاد سایت های خبری و تولید محتوا برا آنها بود اما رفته رفته کاربردهای بیشتری پیدا کرد. اگر سایت وردپرس شما سرعت پاینی دارد علت آن یکی از موارد زیر میتواند باشد.

1-استفاده از تصاویر یا ویدیوهای با حجم بالا

2-انتخاب هاستینگ نامناسب

3- بکار بردن قالب های غیراستاندارد که با کدهای غیرضروری حجم زیادی را اشغال می کنند.

تست سرعت سایت وردپرس

تست سرعت سایت وردپرس و غیر وردپرس تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. ما در اینجا ابزارهایی را معرفی میکنیم که با استفاده از آنها می توانید سرعت لود سایت خود را به خوبی بهینه کنید همچنین اطلاعات دیگری نیز درمورد بهینه سازی سرعت سایت خود دریافت کنید و در مواقع لزوم به خوبی از آنها استفاده کنید.

تست سرعت سایت

وبسایت های مختلفی وجود دارند که میتوانید با استفاده از آنها بصورت آنلاین سرعت بالا آمدن سایت خود را اندازه گیری میتوانند بعضی از آنها اطلاعات جانبی دیگری نیز در اختیار شما میگذارند. شرکت گوگل برای این کار وبسایت Google PageSpeed Insights را برای آنالیز سرعت وبسایت توصیه کرده که البته بعلت وجود تحریم ها برای کشور ما در دسترس نیست اما با استفاده از فیلترشکن میتوانید به آن دسترسی داشته باشید. این سایت سرعت لود سایت شما را بطور دقیق آنالیز میکند همچنین امکانات دیگری نیز برای آنالیز وبسایت ارائه میدهد که  میتواند برای شما بسیار کاربردی باشد.

test_website_speed_pagespeed

وبسایت بعدی که میخواهیم به شما معرفی کنیم GT Metrix  است. سرور های این وبسایت در کانادا است بنابراین زمان لود سایت شما را بطور دقیق اندازه گیری نمیکند. اما امکانات جالب دیگری در این سایت وجود دارد. مثلا حجم صفحه ای که لود می شود را محاسبه می کند که در حالت بهینه این حجم نباید از 3 مگابایت بیشتر باشد همچنین اگر رتبه بندی سایت در گرید A و B باشید میتوان گفت از لحاط سرعت و سئو در جایگاه مناسبی هستید.

gtmetrix-speed-test

نظر یا سوال شما