ایندکس نشدن سایت

ایندکس نشدن، بزرگترین کابوس یک سایت

سلام خدمت کاربران عزیز وبسایت 7سئو. امروز میخواهیم شما را بدترین کابوس یک مدیر وبسایت آشنا کنیم. تصور کنید مدت زیادی برای ساخت یک سایت زحمت کشیده اید و آن را به زیباترین شکل ممکن طراحی کرده اید اما ناگهان متوجه می شوید وبسایت شما جایگاهی در گوگل ندارد و حتی در صفحات آخر گوگل هم دیده نمی شوید در نتیجه از ترافیک سایت و مشتری هم خبری نیست!

index problems

سایت بدون بازدید کننده مانند جشن بدون مهمان است و درصورتی که وبسایت شما جایگاه خود را در گوگل از دست  بدهد بخش بسیار مهمی از مشتریان خود را از دست خواهید داد. اگر برای اولین بار با این مشکل مواجه شده باشید ممکن است تمام آرزوهای خود را برباد رفته ببینید. اما نیازی نیست نگران باشید ما امروز به شما کمک میکنیم تا این مشکل مهم را حل کنید و بهینه سازی سایت را بخوبی انجام دهید.

 

بررسی وضعیت ایندکس شدن سایت

ایندکس نشدن یک سایت دلایل مختلفی میتواند داشته باشد

صفحات سایت شما به کندی ایندکس می شوند

هیچکدام از صفحات سایت شما ایندکس نمی شود

بعضی از صفحات سایت ایندکس می شود و بعضی ایندکس نمی شوند

 

برای شروع ابتدا عبارت site:yoursite.com را در گوگل جستجو کنید و به‌جای yoursite.com آدرس وب‌سایت خود را وارد کنید. با انجام اینکار لیست تمامی صفحاتی که توسط گوگل ایندکس شده اند را مشاهده می کنید.

index crawl

درصورتی که با تصویر فوق مواجه شدید یعنی گوگل هیچ صفحه ای از سایت شما را ایندکس نکرده است و در نتیجه در نتایج جستجوی گوگل صفحات سایت شما قابل مشاهده نیست.

اگر با مشکل اول مواجه هستید مقاله ایندکس سریع سایت در گوگل را مطالعه کنید اما اگر سایت شما مشکلات دیگری دارد با ادامه این مقاله همراه باشید.

 

 

دلایل ایندکس نشدن سایت

سایت شما بتازگی راه اندازی شده

ایندکس شده صفحات یک وبسایت فرآیندی زمانبر است. سایت های تازه تاسیس نیاز به مراقبت و صبر و تلاش دارند تا به خوبی توسط گوگل ایندکس شوند. در اغلب موارد همین مساله دلیل اصلی دیده نشدن سایت در نتایج جستجوی گوگل است. اما راه حل چیست؟

کلید اصلی صبر و تلاش است. اگر مطمئن هستید که سایت شما از لحاط سئو مشکل خاصی ندارد نگران چیزی نباشید. با تولید محتوای با کیفیت و گرفتن بک لینک های معتبر، قطعا در گوگل موفق خواهید شد.

 

سایت شما هم با www در دسترس است هم بدون www

باید بدانید که نحوه ثبت آدرس سایت در گوگل وبمستر بسیار مهم است. گوگل سایت های با پیشوند www یا بدون آن را دو سایت جداگانه درنظر میگیرد. راه حل چیست؟

 هنگام ثبت سایت در وبمستر سایت خود باید تصمیم بگیرید که سایت شما پیشوند www را داشته باشد یا نه؟ همچنین میتوانید سایت خود را یکبار با پیشوند www و یکبار بدون آن ثبت کنید و هردو را طور جداگانه زیر نظر بگیرید.

 

از تگ no index استفاده نابجا کرده اید

تگ ها ابزاری هستند که در کد سایت قابل استفاده هستند اما بطور مستقیم به کاربر نشان داده نمی شوند. تگ های no index زمانی کاربرد  دارند که شما به دلایلی نمیخواهید یک صفحه خاص توسط گوگل ایندکس شود. ممکن است شما به اشتباه این تگ را در صفحه اصلی سایت خود بکار برده باشید و از بازدید سایت خود توسط موتورهای جستجو جلوگیری کرده باشید.

no index

راه حل این مشکل چیست؟در صفحه اصلی سایت خود با فشار دادن همزمان کلید های CTRL + U  وارد بخش کد نویسی سایت خود شوید حال با استفاده از کلیدهای ترکیبی CTRL + F  ، کلمه noindex را سرچ کنید اگر با عبارت زیر مواجه شدید آنرا حذف کنید

 

 

حذف تگ های no follow

لینک های nofollow به لینک هایی گفته می شود که دارای تگ rel=“nofollow” هستند. این دسته از تگ ها در واقع از شامل شدن این URL مورد نظر برای PageRank جلوگیری می کنند و همچنین گوگل لینک های nofollow را کراول نمی کند.

در حقیقت شما باید اطمینان ایجاد کنید که در کد HTML سایت شما تمامی لینک های داخلی که می خواهید ایندکس شوند، به صورت followed باشند. برای انجام این کار و چک کردن این که وضعیت لینک ها به چه صورت است، ابزارهای رایگان بسیار زیادی در گوگل وجود دارد..

nofollow

 

فایل Robots.txt را بررسی کنید

این فایل برای جلوگیری از دسترسی ربات های گوگل به یک فایل یا پوشه خاص مورد استفاده قرار میگرد و با کمی بی دقتی ممکن است باعث محو شدن سایت شما از نتایج جستجوی گوگل شود. حتما این فایل را بررسی کنید و ایرادات احتمالی آن را رفع کنید

 

سایت شما Sitemap ندارد

نقشه سایت یا همان Sitemap فایلی با پسوند XML  است که به ربات های گوگل دید بهتری از سایت شما م دهد و ایندکس شدن شایت شما را راحتتر می کند. داشتن نقشه سایت اجباری نیست ولی توسط گوگل توصیه شده و به سئو سایت نیز کمک می کند.

 

مشکل مربوط به هاستینگ سایت است

اگر شما از شرکت های گمنام و نامعتبر هاست تهیه کنید احتمال اینکه با همچین مشکلی مواجه شوید بسیار بالاست. هاست شما باید همیشه در دسترس ربات های گوگل باشد. ربات های گوگل بطور مداوم به سایت شما سر میزنند و اگر نتوانند به محتوای آن دسترسی داشته باشند در اینکس صفحات شما مشکلات مهمی پیش خواهد آمد.

ایندکس نشدن سایت

راه حل این مشکل این است که به هاستینگ خود تیکت ارسال کنید و از آنها بخواهید که به سرعت این مشکل را حل کنند.

 

سایت شما توسط گوگل جریمه شده

بدترین حالت ممکن همین مورد آخر است. این احتمال وجود دارد که گوگل تشخیص دهد که سایت شما قوانین گوگل را نقض کرده باشد و در نتیجه سایت شما را جریمه کند. این جریمه ممکن است اندکس نشدن بعضی از صفحات یا کل سایت شما باشد. برای حل این مشکل باید چکار کنیم؟

با مراجعه به بخش Search Console سایت خود در قسمت Coverage صفحاتی که هنگام Crawl به مشکل خورده‌اند را می‌بینید. وقتی مشکل را شناسایی کردید و شروع به حل آن کردید. احتمالا دوباره سایت شما ایندکس شده و به مرور رتبه می‌گیرد.  در صورتی که با بخش Search Console آشنایی ندارید، مقاله آموزش نسخه جدید وبمستر تولز گوگل قسمت اول و دوم را مطالعه کنید

در صورتی که مشکل سایت رطرف نشد با کارشناسان ما تماس بگیرید و از خدمات آنالیز رایگان سایت استفاده کنید.

نظر یا سوال شما