معرفی نرخ پرش ، تاثیرش در سئو و روش کاهش آن
021 - 66904184 مشاوره رایگان

نرخ پرش

نرخ پرش یا بانس ریت

نرخ پرش سایت (Bounce Rate)

تصور کنید مالک یک فروشگاه هستید و روزانه افرادی از فروشگاه شما بازدید میکنند. طبیعتا همه افرادی که وارد فروشگاه می شوند کالایی را خرید نمی کنند ولی اگر کسانی وارد فروشگاه شوند و بعد از چندثانیه بسرعت خارج شوند برای شما مطلوب نیست. درصورتی که تعداد این افراد زیاد شود باید حتما علت آن را بیابید. در دنیای وب نیز همینطور است. نرخ پرش یا بانس ریت به معنای این است که کاربران بعد از ورود به سایت شما بسرعت گزینه بازگشت را کلیک کنند. در مقاله امروز با مفهوم بانس ریت یا نرخ پرش بطور کامل آشنا خواهیم شد. با 7سئو همراه  باشید.

بانس ریت چیست

بانس ریت چیست

تا مدتی قبل وبمسترها اختلافات فراوانی درمورد تعریف صحیح نرخ پرش داشتند. گروه اول معتقد بودند که بانس ریت با معنای این است که زمان حضور کاربر در سایت کمتر از 10 الی 15 ثانیه باشد. گروه دوم اما اعتقاد دارند که اگر کاربر وارد سایت شود و از هیچکدام از صفحات دیگر سایت بازدید نکند، بانس ریت رخ داده است. شرکت گوگل اما تعریف دوم را صحیح اعلام کرده و تعامل کاربر با صفحات دیگر سایت را مهم و ارزشمند می داند.

 

منظور از Bounce Rate چیست

بانس ریت یا نرخ پرش به معنای پرش کاربران از سایت شما است. درصورتی که کاربران روی لینک سایت شما کلیک کنند و بدون بازدید از صفحات دیگر، از سایت شما خارج شوند، بانس ریت رخ می دهد. در این حالت گوگل تصور میکند که محتوای سایت شما برای کاربر مفیده نبوده یا مطالب شما با عنوان محتوا مرتبط نیست! در این حالت نرخ پرش بالا میرود و برای سئو سایت نیز امتیاز منفی قرار می دهد. مثلا اگر روزنه 100 نفر از سایت شما بازدید کنند و تنها 25 نفر وارد بخش های دیگر سایت شوند یعنی بانس ریت شما در آن روز 75 درصد است که بسیار بالا است و برای سئو اصلا مناسب نیست. نرخ پرش در بازاریابی اینترنتی بسیار مهم است و با عددی بین صفر تا 100 و بصورت درصدی محاسبه میشود.

منظور از Bounce Rate چیست

بانس ریت در سئو

همیشه گفته ایم که مهمترین موضوع برای گوگل رضایت کاربران است. بدون وجود کاربران، موتورهای جستجوی گوگل نیز کاربردی ندارند. به همین علت گوگل همواره به دنبال جلب رضایت کاربران و نمایش بهترین و مناسبترین مطالب به آنها است. حال اگر تعداد قابل توجهی از کاربران وارد یک سایت شوند و بدون بازدید از دیگر صفحات سایت از آن خارج شوند گوگل تصور میکند که محتوای سایت کیفیت لازم را نداشته تا نظر کاربر را جلب کند. به همین دلیل سئو سایت امتیاز منفی دریافت میکند و رتبه آن سایت نیز سقوط خواهد کرد. پس کاهش نرخ پرش و بانس ریت برای ادامه حیات سایت ضروری است.

نحوه کاهش نرخ پرش

سرعت سایت

سرعت بارگذاری سایت یکی از عوامل مهم در جلب رضایت کاربران است. طبق تحقیقات شرکت گوگل سایت هایی که زمان لود آنها بیشتر از 3 ثانیه طول میکشد 47 درصد کاربران خود را از دست می دهند و این یعنی از دست دادن حدود نیمی از بازدید کنندگان و افزایش وحشتناک نرخ پرش. ممکن است بگویید خب من محتوای مفیدی در سایت دارم اما باید بدانید درصورتی که سرعت لود سایت شما پایین باشد کاربران اصلا چیزی را مشاهده نمی کنند تا از آن استفاده کنند. پس برای بالا رفتن سرعت بارگذاری سایت خود حتما تلاش کنید.

 

 محتوای مناسب

محتوای مفید اصلی ترین عامل کاهش نرخ پرش و بهبود سئو سایت است. تولید محتوای خوب و موردنیاز کاربر موجب میشود که بازدید کنندگان به سایت شما علاقمند شوند و از صفحات مختلف سایت بازدید کنند. این موضوع علاوه بر اینکه در سئو و بهینه سازی سایت مهم است، اعتبار برند تجاری شما را نیز بالا میبرد. همواره سعی کنید محتوای شما با عنوان مقاله مرتبط باشد و از کلمات کلیدی مناسب نیز استفاده کنید.

میزان تبلیغات

تبلیغات بیش از حد و آزار دهنده مسلما موجب نارضایتی کاربران می شود. باز شدن پنجره های مختلف و متعدد و هدایت کاربر به صفحات غیر مرتبط بانس ریت را بشدت افزایش می دهد. تبلیغات در دنیای اینترنت و بازاریابی نقش مهمی دارد ولی لازم است در این مورد زیاده روی نکنید و تا حد ممکن تبلیغات غیرمرتبط در سایت قرار ندهید.

تجربه کاربری مناسب

ایجاد یک تجربه کاربری خوب کار آسانی نیست و نیاز به تجربه و دانش بالایی دارد اما قطعا ارزشش را دارد. یک تجربه کاربری مناسب میتواند موجب رشد سریع شما در صفحه جستجوی گوگل شود و نرخ پرش را بشدت کاهش دهد. تجربه کاربری نیازمند شناخت دقیق نیاز و احساسات کاربران و مشتریان است و به این ترتیب براحتی میتواند اعتماد و رضایت کاربران را جلب کند.

 

سازگاری با موبایل

امروزه جستجوهای بسیاری با گوشی های موبایل انجام می شود. گوگل نیز امتیاز ویژه ای برای سایت هایی که صفحات آنها با نسخه موبایلی سازگاری دارد در نظر میگیرد. وبمستر ها و مدیران سایت می توانند با استفاده از ریچ کاردز و  AMP جذابیت و سرعت بالایی را در نسخه موبایل سایت بوجود آورند این موضوع در کاهش بانس ریت نیز تاثیر بسیاری دارد.

نحوه کاهش نرخ پرش

ترفندهای خاص

استفاده از ترفندهای خاصی برای کاهش نرخ پرش وجود دارد که یکی از مهمترین آنها استفاده از دکمه ادامه مطلب است. اگر محتوای شما به اندازه کافی جذاب باشد میتواند قسمتی از آن را در صفحه اصلی قرار داده و در پایین آن دکمه ادامه مطلب را قرار دهید. زمانی که کاربر احساس کند محتوای شما برایش مفید است بر روی ادامه مطلب کلیک میکند و به صفحه جدیدی هدایت می شود. به این ترتیب نرخ پرش و بانس ریت شما تا حدی زیادی کاهش می یابد.

 

اندازه گیری بانس ریت

ابزارهای مختلفی برای محاسبه میزان بانس ریت یک سایت وجود دارند که در اینجا درمورد از معروفترین آنها را معرفی میکنیم.

بانس ریت در گوگل آنالیتیکس

یکی از قدرتمند ترین و معتبرترین ابزار اندازه گیری نرخ پرش، استفاده از گوگل آنالیتیکس است. برای محاسبه نرخ پرش باید به قسمت Content مراجعه کنید. در ادامه گزینه Top Landing Page را کلیک کنید تا میزان ورود کاربران و میزان خروج آنها را مشاهده کنید. در همین قسمت میتوانید بانس ریت سایت خود را نیز مشاهده کنید.

بانس ریت در گوگل آنالیتیکس

بانس ریت در الکسا

وبسایت الکسا دومین منبع معروف برای اندازه گیری نرخ پرش سایت است. متاسفانه بتازگی بانس ریت اعلام شده توسط الکسا دقت کافی را ندارد و به همین دلیل اعتبار خود را از دست داده است. همچنین استفاده از خدمات وبسایت الکسا دیگر رایگان نیست و نیاز به صرف هزینه دارد. توصیه ما استفاده از گوگل آنالیتیکس برای محاسبه نرخ پرش است.

 

تفاوت نرخ پرش و نرخ خروج

نرخ پرش بیان میکند که چند درصد از کاربران شما بدون بازدید از صفحات دیگر، از سایت شما خارج شده اند و بالا بودن آن میتواند نشانه این باشد که پیشرفت شما در معرض خطر قرار دارد و از لحاظ سئو نیز آسیب خواهید دید. اما نرخ خروج بیانگر این است که صفحه شما آخرین صفحه مورد بازدید کاربران بوده است و کاربران بعد از دیدن این صفحه از سایت شما خارج شده اند. بنابراین سایت های فروشگاهی باید به نرخ خروج صفحات نیز دقت کنند چون بالا بودن آن ممکن است نشانه غیر مفید بودن سایت باشد.

 مقدار متوسط بانس ریت

میزان بانس ریت یک سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا یک سایت فروشگاهی معمولا بانس ریت کمی دارد چون کاربران تمایل دارند که کالاهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کنند و همین موضوع موجب کاهش بانس ریت می شود درصورتی که یک وبسایت فروش شارژ احتمالا بانس ریت بالاتری دارد. زیرا کاربران بعد از خرید شارژ تمایل ندارند از بخش های دیگر سایت بازدید کنند. اما بطور متوسط میتوان گفت که اگر میزان نرخ پرش  بالاتر از 40 یا 50 درصد باشد وبسایت وضعیت مناسبی ندارد و بهتر است بسرعت دلایل آن را پیدا کرده و آن را رفع کنید.

توصیه ما این است که بانس ریت هر سایت را نسبت به همان سایت بررسی کنید و سعی کنید با گذشت زمان آن را کاهش دهید. البته همانطور که گفتیم حوزه فعالیت شما نیز در تعیین مقدار نرخ پرش تاثیر گذار است.

فرم ارسال نظر و یا سوالات

تمامی حقوق متعلق به گروه سئو و بهینه سازی سایت 7سئو می باشد. کپی برداری تنها با لینک به منبع مجاز است.