نرخ کلیک

نرخ کلیک چیست

یکی از موارد مهمی که در حوزه بازاریابی اینترنتی و بهینه سازی سئو باید مورد توجه قرار گیرد، جمع آوری آمار و اطلاعات مربوط به میزان پیشرفت سایت و تفسیر صحیح آن است. نحوه استفاده از این آمار و نمودارها میتواند تفاوت میان یک وبمستر حرفه ای و یک وبمستر تازه کار را مشخص کند. نرخ کلیک یا نرخ CTR نیز یکی از بخش های تاثیر گذار و مهم در نمایش میزان پیشرفت تجارت و بهبود سئو سایت است که وبمستر ها همواره توجه ویژه ای به آن دارند. در این مقاله با مفهوم نرخ CTR ، نقش آن در سئو سایت و روش های بهبود نرخ کلیک آشنا خواهید شد با 7سئو همراه باشید.

 نرخ کلیک CTR

نرخ کلیک CTR بیانگر این است که لینک سایت شما در صفحه جستجوی گوگل چند درصد از از کاربران را به خود جذب کرده است. مثلا اگر نرخ CTR سایت شما 30 باشد میتوانید نتیجه بگیرید که 30 درصد از کاربرانی که لینک شما را در صفحه سرچ گوگل مشاهده کرده اند، روی این لینک کلیک کرده اند و وارد سایت شما شده اند.

 نرخ کلیک CTR

CTR مخفف چیست

CTR مخفف عبارت Click Through Rate به معنای نرخ کلیک است. نرخ کلیک کاربرد های فراوانی در تحلیل های مدیران دارد و روند پیشرفت سایت را نشان  میدهد. بعلت اهمیت بالای این عبارت، شرکت گوگل همواره در وبمستر تولز خود نرخ CTR هر سایت را نشان می دهد. در نسخه جدید وبمستر تولز نیز این نرخ بصورت دقیق محاسبه شده و همراه نمودار نمایش داده می شود. همچنین میتوانید تغییرات نرخ CTR سایت خود را در دوره های زمانی مختلف با هم مقایسه کنید.

فرمول CTR

محاسبه نرخ CTR فرمول ساده ای دارد. برای محاسبه نرخ کلیک باید تعداد دفعاتی که لینک سایت شما در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شده را تقسیم بر تعداد دفعاتی کنید که کاربران روی لینک شما کلیک کرده اند. مثلا اگر کاربران روزانه 100 بار لینک سایت شما را در نتایج جستجوی گوگل مشاهده کردند و 20 بار روی آن کلیک کردند، نرخ کلیک سایت شما در آن روز 20 درصد است.

فرمول CTR

 تاثیر نرخ CTR بر سئو

چندی پیش یکی از کارشناسان شرکت گوگل بنام Paul Haahr اعلام کرد که گوگل همواره برای بررسی کیفیت نتایجی که به کاربر نمایش داده از نرخ CTR استفاده می کند. همین موضوع خود به تنهایی اهمیت نرخ کلیک را در سئو سایت مشخص می کند.

درصورتی که یک سایت نرخ CTR بالایی داشته باشد گوگل مطالب سایت را برای کاربران مطلوب تشخیص می دهد و رتبه بهتری برای آن سایت در نظر میگیرد. عکس این قضیه نیز صادق است اگز نرخ کلیک سایتی همواره پایین باشد گوگل به تدریج جایگاه آن سایت را تغییر می دهد و رتبه کمتری با به آن اختصاص می دهد. به این ترتیب می توانیم بگوییم که نرخ CTR بطور مستقیم و غیر مستقیم در سئو سایت موثر است. مثلا ممکن است سایت شما رتبه سوم را داشته باشد و حدود نرخ کلیک آن 15 درصد باشد درحالی که نرخ کلیک سایتی که در رتبه دوم قرار دارد 9 درصد است. در این حالت گوگل جای این دو لینک را با هم عوض میکند و وبسایت شما به رتبه دوم میرسد.

نرخ کلیک چیست

افزایش نرخ کلیک

عنوان صفحه

عنوان صفحه اولین چیزی است که یک کاربر درمورد وبسایت شما مشاهده میکند. سعی کنید عنوان های جذاب و جالب برای محتوای خود انتخاب کنید. کلماتی مانند رایگان ، آموزش گام به گام ، آسان ، همین حالا و...  کلماتی هستند که در دنیای وب و تجارت کاربرد زیادی دارند و میتوانند شانس شما را برای انتخاب شدن توسط کاربران افزایش دهد و به این ترتیب نرخ کلیک افزایش یابد.

توضیحات متا

توضیحات متا درحقیقت توضیح کوتاهی است که شما درباره محتوای خود ارائه میکنید. این توضیحات نقش مهمی در بالارفتن نرخ CTR سایت شما دارد. شما میتوانید با افزودن توضیحات متا کاربران را برای دیدن محتوای خود ترغیب کنید و در نتیجه نرخ کلیک سایت خود را افزایش دهید. سعی کنید در توضیحات خود از عباراتی مانند تخفیف ویژه، دریافت هدیه و غیره استفاده کنید.

 

کد های اسکیما schema

علائم نشانه گذاری نقش زیادی در جلب نظر کاربر دارد. بوسیله schema محتوا و لینک سایت شما جذابتر از قبل به کاربران نمایش داده می شود. همچنین در کنار لینک شما علامت ستاره ظاهر می شود که نشانه اعتبار صفحه شماست. تمام این موارد کمک میکند که کاربران به سایت شما اعتماد کنند و از میان انبوه سایت های مختلف، وبسایت شما را انتخاب کنند.

 

استفاده از ربات ها

برخی از کاربران برای افزایش نرخ کلیک از ربات های خاص استفاده می کنند. این ربات ها بصورت خودکار به دنبال سایت موردنظر میگردند و بر روی لینک آن کلیک میکنند تا نرخ CTR آن را افزایش دهند. ولی ما استفاده از این روش را توصیه نمیکنیم. ربات های گوگل بسیار هوشمند هستند و با توجه به مواردی مانند سابقه جستجو و لوکیشن میتوانند اکانت های واقعی را از ربات ها تشخیص دهند. درصورتی که متوجه اعمال غیرقانونی شوند ممکن است حتی رتبه سایت شما بدتر از گدشته شود و مورد جریمه قرار بگیرید.

نرخ CTR مناسب برای سایت

درحالت کلی نمیتوان گفت که برای کسب رتبه 1 در گوگل میزان نرخ کلیک باید چقدر باشد. این نرخ برای هر کسب و کاری متفاوت است. ممکن است برای کسب رتبه 1 در یک حوزه به نرخ کلیک 80 درصد نیاز داشته باشید اما برای اول شدن در یک کلمه کلیدی دیگر تنها نرخ CTR 20 درصد کافی باشد. البته در کسب رتبه اول گوگل عوامل بسیاری نقش دارند. مواردی مانند سئو داخلی، سئو خارجی و نرخ پرش نیز از عواملی هستند که برای قرار گرفتن در جایگاه اول گوگل حتما به آن نیاز خواهید داشت.

 

 

نظر یا سوال شما