تاثیر SSL در سئو سایت

تاثیر SSL در سئو سایت

در سالهای اخیر به دنبال گسترش فضای دیجیتال، تبادل اطلاعات میان کاربران و سرورها بصورت قابل توجهی افزایش یافته است. مدیران وبسایت ها برای حفظ امنیت اطلاعات کاربران خود از پروتکل HTTPS  استفاده میکنند. در این مقاله با گواهینامه SSL و معایب و مزایای آن آشنا می شویم. همچنین تاثیر SSL در سئو و بهینه سازی سایت را بررسی خواهیم کرد. با 7سئو همراه باشید.

تاثیر SSL در سئو سایت

در دنیای امروز بسیاری از نیازهای کاربران از طریق فضای وب برطرف میشود. این موضوع نیازمند تبادل اطلاعات مهمی میان کاربران و سرور است. در این بین برخی از هکرهای کلاه سیاه روزنه های امنیتی موجود در سایت ها را شناسایی کرده و از آنها سواستفاده میکنند. شرکت گوگل همواره اعلام کرده که برای حفط حریم شخصی و اطلاعات کاربران اهمیت زیادی قائل است. به همین علت برای تشویق مدیران سایت به بالا بردن امنیت سایت، در سال 2014 رسما اعلام کرد وبسایت هایی که از پروتکل امن HTTPS استفاده میکنند رتبه بندی بهتری در موتورهای جستجو خواهند داشت.

تفاوت HTTPS و HTTP چیست

تا همین چند سال پیش تمام سایت ها از پروتکل HTTP استفاده میکردند. این پروتکل از امنیت کافی برخوردار نبود و اطلاعات کاربران به راحتی در دسترس هکرها قرار می گرفت. برای رفع این مشکل پروتکل جدیدی به نام HTTPS معرفی شد. این پروتکل نسبت به نمونه قبلی خود از امنیت بسیار بالاتری برخوردار است. شرکت گوگل برای حفظ امنیت اطلاعات کاربران، آدرس سایت هایی که از پروتکل HTTPS استفاده میکردند سبزرنگ نشان میداد و از این طریق وبسایتهای امن را معرفی میکرد. اما درحال حاضر قضیه کمی برعکس شده و گوگل در کنار آدرس سایت هایی که از HTTPS استفاده نمیکنند عبارت Not Secure را به رنگ قرمز نشان میدهد و به این ترتیب به کاربر اعلام میکند که این سایت امن نیست.

تاثیر SSL  سئو سایت

SSL و HTTPS چیست

HTTPS  ( The secure hypertext transfer protocol )یک پروتکل امن برای تبادی اطلاعات میان کاربر و سرور است. HTTPS درحقیقت مسیر تبادل اطلاعات میان کاربر و سرور را رمزگذاری میکند. این موضوع باعث می شود که دسترسی هکرها به این مسیر تبادل اطلاعات بسیار سخت شود. اما دقت کنید که غیر ممکن نیست. پروتکل HTTPS با رمزگذاری اطلاعات میان کاربر و سرور امنیت سایت را بالا میبرد. ولی SSL ( Secure Sockets Layer  ) یک گواهینامه است که به کاربر اطلاع میدهد آیا این وبسایت از پروتکل HTTPS استفاده میکند یا خیر. درصورتی که سایت از HTTPS استفاده نکند عبارت Not Secure نشان داده می شود. استفاده نکردن از پروتکل امن HTTPS ممکن است حتی موجب بسته شدن سایت شود.

تاثیر SSL در سئو

اهمیت SSL در سئو

خب تا به اینجا گفتیم که داشتن گواهینامه SSL موجب ارتقا سئو سایت می شود اما شاید بخواهید بدانید سایت شما دقیقا چند رتبه صعود خواهد کرد؟ باید بگوییم ارتقای رتبه سایت نیازمند انجام کارهای مختلفی است و نمیتوان دقیقا گفت با نصب SSL رتبه سایت شما چقدر ارتقا می یابد. برای ارتقای سئو سایت خود باید قوانین گوگل را رعایت کنید و به نیاز کاربران به خوبی پاسخ دهید.

ممکن است بلافاصله بعد از نصب تاثیر قابل ملاحظه ای در رتبه سایت خود مشاهده نکنید پیشنهاد ما این است که صبور باشید. استفاده از پروتکل HTTPS یکی از موارد مهم برای موتورهای جستجو است و مسلما در بهبود رتبه شما تاثیر گذار است. حتی اگر تاثیر زیادی در ارتقای رتبه شما نداشته باشد باز هم نیاز دارید که از این پروتکل استفاده کنید زیرا همانطور که گفته شد استفاده نکردن از HTTPS ممکن است موجب بسته شدن سایت شما در گوگل شود. درصورتی که از درگاه پرداخت بانکی در سایت خود استفاده میکنید، نصب SSL برای شما اهمیت دوچندان خواهد داشت.

تاثیر SSL در سئو سایت

مزایای استفاده از SSL

بهبود سئو سایت

 یکی از مهمترین مزایای استفاده از SSL بهبود سئو سایت است. شرکت گوگل در سال 2014 با استفاده از همین موضوع بسرعت استفاده از HTTPS را در میان مدیران سایت رایج کرد. البته نمیتوانیم مطمئن باشیم که درحال حاضر نیز SSL به اندازه گذشته در سئو سایت موثر است اما مسلما تاثیرات مثبتی در رتبه سایت شما دارد.

امنیت سایت

حتی اگر وبسایت شما بسیار ساده باشد باز هم حفظ اطلاعات از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از HTTPS موجب میشود اطلاعات میان کاربران و سرور بصورت رمزنگاری شده ارسال شود و به این ترتیب دسترسی هکرها به این اطلاعات بسیار سخت است. برای حفط اطلاعات خود و کاربران تا حد ممکن امنیت سایت را بالا ببرید.

 جلب اعتماد کاربران

مسلما استفاده از  SSL در افزایش اعتماد کاربران نقش بسیاری دارد و در بهبود تجربه کاربری نیز مفید است. با افزایش کلاهبرداری های اینترنتی، کاربران نگرانی های بسیاری درمورد حفط اطلاعات شخصی خود دارند. اگر وبسایتی از پروتکل امن HTTPS استفاده نکند شانس کمی برای جذب کاربر خواهد داشت. اگر در سایت خود از درگاه پرداخت بانکی استفاده میکنید حتما استفاده از SSL را در اولویت قرار دهید. درغیر اینصورت اگر اطلاعات کاربران شما به سرقت رود اعتماد کاربران را از دست می دهید و صفحه شما توسط گوگل بسته خواهد شد.

تاثیر SSL در سئو سایت

معایب استفاده از SSL

هزینه SSL

اگر میخواهید دامنه اصلی و تمام صفحه های مربوط به آن را به پروتکل امن HTTPS منتقل کنید باید بگوییم که  هزینه استفاده از SSL درحال حاضر نسبتا بالاست. البته به تازگی وبسایت هایی نیز اقدام به فروش ارزان قیمت کرده اند. اما مراقب باشید. گواهینامه های SSL را فقط از وبسایت های معتبر خریداری کنید تا در دام کلاهبرداران اینترنتی گرفتار نشوید.

نیاز به دانش فنی

نصب SSL نیاز به تخصص و تجربه دارد و بهتر است از مشاوره متخصصان این حوزه استفاده کنید تا در ایندکس صفحات شما مشکلی پیش نیاید. معمولا سایت هایی که در زمینه فروش SSL فعالیت دارند میتوانند نصب آن را نیز به خوبی انجام دهند و شما فقط باید یک تیکت به آنها ارسال کنید.

افت سرعت سایت

استفاده از SSL بخصوص در سایت های ایرانی موجب می شود که سرعت لود سایت شما کمی بیشتر شود چرا که موجب می شود ارتباط با سرور بیشتر شود. این موضوع تا حدی به زیرساخت های اینترنتی کشور ما مربوط می شود. در حالت معمول این مقدار برابر با دو تا سه ثانیه خواهد بود. اما بهرحال باز هم نصب SSL ارزشش را دارد.

 

تغییر HTTPS به HTTP

اکنون مراحل تغییر HTTPS به HTTP را بصورت گام به گام توضیح میدهیم

خرید گواهینامه SSL

از طریق وبسایت های معتبر و با پرداخت مبالغ مختلفی میتوانید SSL خریداری کنید. دقت کنید که نوع SSL نیز در سئو و در قیمت تاثیر دارد.

نصب گواهینامه SSL

اگر دانش فنی لازم برای اینکار را دارید خودتان هم میتوانید SSL را نصب کنید. در غیر اینصورت از خدمات شرکت های مرتبط برای اینکار استفاده کنید. ممکن است برخی از شرکت ها فقط دامنه سایت شما را به HTTPS متصل کنند. در اینصورت در کنار دامنه سایت خود HTTPS را مشاهده می کنید ولی در واقع صفحات شما به HTTPS متصل نشده اند. پس مراقب این نوع کلاهبرداری ها باشید.

ریدایرکت 301

در ادامه باید تمام لینک های قبلی را با استفاده از ریدایرکت 301 به لینک های جدید هدایت کنید. این کار بسیار حیاتی است و در صورتی که ناقص انجام شود تمام زحمات شما را هدر می دهد.

تغییر نقشه سایت

در نهایت باید لینک های جدید را در نقشه سایت خود قرار دهید تا ربات های گوگل به خوبی بتوانند آنها را شناسایی کرده و صفحات شما را ایندکس کنند.

تاثیر SSL در سئو سایت

HTTPS در وردپرس

با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس میتوانید مراحل نصب SSL را ساده تر انجام دهید. برای اینکار افزونه هایی مانند Really Simple SSL و CM HTTPS Pro و WP Force SSL ساخته شده اند که میتوانید درصورت لزوم از آنها استفاده کنید. پیشنهاد ما در وهله اول این است که بصورت دستی و با استفاده از کارشناسان مطمئن این کار را انجام دهید درغیر اینصورت به سراغ افزونه ها بروید.

اگر باز هم سوالی در زمینه پروتکل های HTTPS یا چگونگی نصب SSL دارید می توانید از طریق بخش سوالات متداول با ما در میان بگذارید.

 

نظر یا سوال شما