توضیحات متا

توضیحات متا

زمانی که عبارتی را درگوگل سرچ می کنید موتورهای جستجو انبوهی از سایت های مرتبط را به شما نمایش می دهد. حال چطور میتوانید بفهمید کدام سایت دقیقا همان سرفصل های موردنظر شما را توضیح داده است؟ راه اول این است که بترتیب تمام سایت ها را باز کنید و محتوای آنها را بخوانید تا بالاخره بتوانید پاسخ سوال خود را پیدا کنید اما این کار باعث هدر رفتن وقت شما خواهد شد. در اینجا اهمیت استفاده از توضیحات متا مشخص می شود. با 7سئو همراه باشید.

meta-description

توضیحات متا چیست

عنوان هایی که برای محتوای خود انتخاب می کنید نمی توانند بطور کامل ویژگی و سرفصل های نوشتار شما را مشخص کنند. شما با استفاده از توضیحات متا میتوانید بصورت مختصر درمورد موضوع مقاله خود و عنوان های آن توضیح دهید. به این ترتیب علاوه بر اینکه محتوای خود را بهتر معرفی کرده اید، در زمان کاربر نیز صرفه جویی میکنید. اما این تمام ماجرا نیست. توضیحات متا اگر به اندازه کافی جذاب و حساب شده نوشته شده باشد می تواند نقش مهمی در جذب کاربر داشته باشد. یا حتی اگر کاربری تصمیمی برای مشاهده محتوای شما ندارد توضیحات متا میتواند حس کنجکاوی او را تحریک کند و باعث بازدید او شود.

توضیحات متا در سایت چیست

شرکت گوگل مدتی قبل بطور رسمی اعلام کرد که استفاده از توضیحات متا نقش مستقیمی در بهبود رتبه سایت ندارد. اما در این مورد باید کمی باهوش باشید. همانطور که گفتیم توضیحات متا می تواند نوشتار شما را بهتر معرفی کند و درصورتی که جذاب نوشته شده باشد باعث افزایش بازدید کاربران و بالا رفتن ترافیک سایت شما خواهد شد و به  این ترتیب بصورت غیر مستقیم موجب بهبود رتبه شما در گوگل می شود.

توضیحات متا  (به انگلیسی:  meta-description) همان توضیحاتی هستند که در نتایج جستجوی گوگل و در زیر لینک سایت مشاهده می کنید. زمانی که در نتایج جستجوی گوگل حصور دارید، کاربر تنها دو بخش از محتوای شما را مشاهده میکند. بخش اول لینک صفحه و بخش دوم توضیحات متا . همین توضیحات متا موجب می شوند که کاربر تصمیم بگیرد که آیا وبسایت شما را مشاهده کند یا به سراغ سایت دیگری برود.

 

توضیحات متا تگ

متا تگ ها کدهایی هایی هستند که در میان کدهای HTML  قرار میگیرند و امکان اضافه کردن توضیحات متا را به نوشته ها اضافه میکنند. این کدها به کاربران نمایش داده نمی شود و فقط برای ربات های جستجو و کسانی که با ساختار کدنویسی در HTML  آشنا هستند قابل مشاهده است. شکل دقیق یک متا تگ در کد HTML  سایت بصورت زیر است

meta-description tag

انواع متا تگ

کلمات کلیدی متا

تا همین چندسال قبل استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی متا موجب بهبود رتبه در گوگل می شد. به همین دلیل وبمسترها در استفاده از کلمات کلیدی غیرمرتبط زیاده روی میکردند. این موضوع باعث کاهش کیفیت محتوا و نارضایتی کاربران می شد. برای حل این مشکل گوگل چگالی کلمات کلیدی را در نظر گرفت. امروزه کلمات کلیدی متا دیگر مورد استفاده قرار نمیگیرد.

 تگ عنوان

این تگ یکی از معروفترین و مهم ترین تگ های موجود است. این تگ بر روی تب مرورگر کاربر قرار میگیرد و در ارتقای سئو سایت نقش مهمی دارد. درضمن موضوع مقاله شما را نیز به خوبی معرفی میکند. مزیت دیگر تگ عنوان این است که کاربر میتواند به راحتی تب سایت شما را از دیگر سایت ها تشخیص دهد. مثلا در تصویر زیر عبارت سئو تضمینی یک تگ عنوان محسوب می شود

/what-are-meta-tags-

توضیحات متا

یکی دیگر از فواید مهم متا تگ ها امکان استفاده از توضیحات متا است. توضیحات متا موجب معرفی بهتر مقاله شما می شوند و نقش مهم در افزایش کاربران ورودی به سایت شما دارند. با بکار بردن یک توضیحات متا مناسب بهبود سایت شما نیز بطور غیر مستقیم بهبود می یابد.

meta--description tag

فواید توضیحات متا

 تبلیغات رایگان برای سایت

اگر در سایت خود از توضیحات متا استفاده نکنید موتورهای جستجو بصورت خودکار قسمتی از متن شما را بعنوان توضیحات متا نمایش می دهند. اگر این متن برای معرفی محتوای شما مناسب نباشد  باعث کم اعتبار نشان داده محتوای شما خواهد شد و در نتیجه محتوای شما فرصت بازدید کاربران را از دست می دهد. به تصویر زیر دقت کنید. در این تصویر توضیحات متا بصورت ناقص و قیچی شده نمایش داده شده و کاربران نمیدانند موضوع این محتوا دقیقا چیست.

Bad-SEO-Meta-Descriptions

 توضیحات متا ویترین محتوای شما است. بنابراین با نوشتن یک توضیحات متا میتوانید به خوبی به کاربران بگویید که چه چیزی برای ارائه دارید. در تصویر بعدی نویسنده با یک توضیح مختصر و مناسب کاربران را بشدت برای بازدید از سایت ترغیب میکند.

Good-SEO-Meta-Descriptions

افزایش ترافیک سایت

توضیحات متا میتواند در جذب کاربران نقش زیادی داشته باشد. مطالبی که نیاز کاربران را به خوبی بشناسد و برای رفع آنها از توضیحات ساده استفاده کرده باشد برای کاربران جذابتر است. بازدید کاربران از محتوای شما باعث بالا رفتن ترافیک وبسایت خواهد شد و این موضوع در ارتقای رتبه وبسایت و بهبود سئو نقش مهمی دارد.

 

توضیحات متا وردپرس

کسانی که سیستم مدیریت محتوای وردپرس را نصب کرده اند حتما با افزونه Yoast SEO آشنایی دارند. با استفاده از این افزونه براحتی می توانید توضیحات متا مقاله خود را تنظیم کنید. این افزونه طوری طراحی شده که طول توضیحات متا را محاسبه می کند و اگر مشکلی در آن وجود داشته باشد به شما هشدار می دهد. همچنین اگر کلمات کلیدی استفاده شده در توضیحات متا کم باشد میتوانید با راهنمایی های این افزونه به خوبی آن را برطرف کنید.

برای مثال به تصویر زیر دقت کنید. در این تصویر یک مثال از توضیحات متا و متا تگ ها نشان داده شده اند. در Yoast SEO شما دقیقا به همین شکل پیش نمایشی از نحوه نمایش سایت خود را در گوگل مشاهده میکنید.

Add-SEO-Meta-Descriptions

توضیحات متا در جوملا

اگر هم از جوملا استفاده میکنید باز هم نگران نباشید. اضافه کردن توضیحات متا کار چندان سختی نیست. کافی است گزینه نوشته جدید را کلیک کنید و در باکس پایین سمت چپ توضیحات متای خود را وارد کنید.

/meta--description tag1

ویژگی های توضیح متا

برای نوستن یک توضیح متا استاندارد موارد زیر را حتما رعایت کنید

منحصر به فرد بودن

طبعا هر صفحه از سایت محتوای مخصوص به خود را دارد بنابراین باید توضیحات متا نیز برای هر صفحه منحصر به فرد باشد. این موضوع برای ایجاد تجربه کاربری بهتر نیز مفید است و رضایت کاربران را به همراه دارد. درصورتی که توضیحات متا برای دوصفحه یکسان باشد ربات های گوگل این موضوع را در بخش وبمستر تولز سایت به شما اطلاع می دهند

طول توضیحات متا

گوگل هیچ محدودیتی برای طول توضیحات متا مشخص نکرده است توضیحات متا شما میتواند طولانی باشد اما باید بدانید تنها 150 تا 175 کاراکتر اول توضیحات شما توسط گوگل نمایش داده می شود. پس بقیه توضیحات شما بریده می شود و این موضوع تصویر جالبی از سایت شما نشان نمی دهد. پس توضیحات خود را مفید و مختصر بنویسید.

 

استفاده از کلمات کلیدی

ربات های گوگل کلمات کلیدی موجود در توضیحات متا را بصورت برجسته نشان می دهند بنابراین بکار بردن کلمات کلیدی نقش مهمی در افزایش کارایی توضیحات متا و بالا رفتن بازدید کاربران دارد  اما نباید در این مورد زیاده روی کنید. بطور معمول 1 یا 2 بار استفاده از کلمات کلیدی میتواند مناسب باشد.

توضیحات متا

از علامت های ریاضی استفاده نکنید

اگر از علامت هایی مانند + ، - و " در توضیحات متا استفاده کنید ممکن است ربات های گوگل توضیحات شما را با کدهای HTML  اشتباه بگیرند و این ترتیب توضیحات شما کاملا از نتایج جستجوی گوگل حدف شود. پس در توضیحات خود ساده نویسی را رعایت کنید. 

 

 

 

 

 

نظر یا سوال شما