رابط کاربری

رابط کاربری ( UI )

در مقاله قبلی 7سئو درباره اهمیت جذابیت وبسایت توضیحاتی دادیم و با تجربه کاربری آشنا شدیم. امروز یکی دیگر از عوامل مهم در در طراحی سایت بنام رابط کاربری یا  user interface را معرفی خواهیم کرد که به اختصار آن را UI نیز میگویند. رابط کاربری درحقیقت نوعی واسطه بین شما و کاربر است. اگر با رابط کاربری و UI آشنایی داشته باشید شانس بالایی در تجارت دیجیتال و بازاریابی اینترنتی دارید. درغیر اینصورت از گردونه رقابت حذف خواهید شد. 

رابط کاربری چیست

مهمترین ویژگی هر سیستم عاملی این است کاربر بتواند براحتی و به سرعت با آن ارتباط برقرار کند. رابط کاربری همانطور که از نام آن مشخص است یک رابط میان کاربر و سیستم است. طبیعتا کاربر برای خرید یک محصول نیازی به کدنویسی ندارد. این رابط کاربری است که تعیین می کند چه چیزهایی در سایت نمایش داده شود و به چه شکلی نمایش داده شود. درحقیقت تمام اجزای یک سایت یا ایلیکیشن که برای استفاده کاربر بوجود آمده اند دارای UI هستند.

/what is UI-

برای مثال هنگامی که شما برای خرید یک محصول وارد یک سایت می شوید، بجای مواجه شدن با کدهای HTML ، با یک سایت زیبا روبرو می شوید که بخش های متنوعی دارد و هر بخش با تصاویر و رنگ های مختلف سعی در جذاب کردن تجربه شما از این سایت دارد. تمام این موارد رابط کاربری سایت نام دارد حتی زمانی که اقدام به خرید محصولی میکنید، UI تعیین میکند چه اطلاعاتی را باید وارد کنید و برای خرید محصول چه مراحلی را طی کنید.

پس حتما شما هم موافقید که رابط کاربری تا چه حد برای بهبود ترافیک سایت و جذب کاربران مفید است. یک رابط کاربری جذاب میتواند تجربه خوبی را برای کاربران سایت شما بسازد. مطمئن باشید کاربری که تجربه خوبی از کار با سایت شما داشته باشد تا مدت زیادی به شما اعتماد خواهد کرد و حتی اگر سایت شما در صفحه اول گوگل نباشد بازهم کاربر به دنبال وبسایت شما خواهد بود. پس به خوبی برای UI وبسایت خود تلاش کنید تا در کسب و کار خود موفق باشید.

مزیت رابط کاربری

مهمترین هدف یک سایت یعنی جلب نظر و رضایت کاربران با پیاده سازی صحیح UI ممکن می شود. بطور کلی میتوان فواید رابط کاربری را در موارد زیر خلاصه کرد

زیبایی سایت

ظاهر یک وبسایت اولین چیزی است که کاربر با آن مواجه میشود. حتما شنیده اید که ظاهر افراد در اولین برخورد تاثیر زیادی بر تصویر ذهنی دیگران دارد. اگر کاربر با وبسایتی جذاب و کاربرپسند روبرو شود تصویر سایت برای مدت ها در ذهن او خواهد ماند.

دسترسی آسان

یکی از ویژگی های یک رابط کاربری خوب این است که کاربر بتواند به تمام قسمت های سایت براحتی دسترسی داشته باشد. اکثر بازدید کنندگان حوصله کافی برای جستجوی تمام بخش های سایت ندارند و اگر محتوای دلخواه خود را در سایت شما یافت نکنند به سراغ دیگر سایت ها خواهند رفت.

سرعت عمل

رابط کاربری یا همان UI مناسب باید باعث دسترسی سریع به بخش های مختلف یک سایت شود. اگر وبسایت طراحی پیچیده ای داشته باشند کاربر نمیتواند با آن ارتباط برقرار کند و ممکن است احساس کند دارد وقتش را تلف میکند!

توجه به نیاز کاربران

هدف اصلی کی وبسایت برطرف کردن یکی از نیازهای کاربر است. درغیر اینصورت چرا کاربران باید به سایت شما بیایند؟ طراحی سایت باید به گونه ای باشد که به نیاز های کنونی و آینده کاربران توجه کند.

what is UI-

رابط کاربری سایت

وبسایتی که بتواند رضایت خاطر کاربرانش را فراهم کند ترافیک بالایی را جذب می کند و به طبع رتبه مناسبی را نیز در گوگل بدست می آورد. کاربران نیاز دارند که وبسایت موردنظر آنها از جذابیت کافی برخوردار باشد و بتواند به خوبی نیاز آنها رفع کند. سادگی و زیبایی در عنصر مهم در رابط کاربری یک وبسایت است. درصورتی که کاربران برای استفاده از سایت با سختی و پیچیدگی روبرو باشند مطمئنا زمان زیادی را در سایت شما صرف نمی کنند حتی اگر بهترین محتوا را در سایت حود داشته باشید. توصیه ما این است که در بهینه سازی سایت خود توجه ویژه ای به کاربرپسند بودن، سادگی و زیبایی سایت داشته باشید.

رابط کاربری در وردپرس

اگر از جمله کسانی هستید که در طراحی سایت خود از قالب های وردپرس استفاده میکنید، رابط کاربری خوبی در انتظار شماست. قالب های آماده وردپرس معمولا به زیبایی و سادگی اهمیت خاصی میدهند به این ترتیب وبسایت شما نیز کاربرپسند خواهد بود. این موضوع درمورد سیستم جوملا نیز صادق است.

 

رابط کاربری موبایل

اکثر طراحان وبسایت عقیده دارند که طراحی رابط کاربری موبایل بسیار پیچیده تر از UI یک سایت یا اپلیکیشن است. اگر شما هم هنگام جستجوی یک موضوع در گوشی موبایل خود با سایت های بهم ریخته و نامنظم مواجه شده باشید حق را به آنها می دهید. طراحی رابط کاربری یک موبایل به دلیل صفحه کوچکتر و امکانات محدودتر از یک وبسایت است. به همین علت معمولا شرکت های سازنده موبایل UI مخصوص به آن گوشی را نیز ارائه میدهند. مثلا شرکت اپل از رابط کاربری مخصوص به خود استفاده می کند و شرکت های سامسونگ از یک UI دیگر.

/what is UI

تاثیر رابط کاربری بر سئو سایت

رابط کاربری نقش زیادی در بالا رفتن اعتماد و رضایت کاربران سایت شما دارد. یک UI باعث می شود کاربران با وبسایت شما ارتباط برقرار کنند. همین موضوع سبب میشود که کاربران زمان بیشتری را در وبسایت شما سپری کنند. در نتیجه رتبه سئو سایت شما بطور قابل توجهی بهبود می یابد. از تمام خلاقیت و هنر خود استفاده کنید تا بتوانید رضایت و کنجکاوی کاربران را تحریک کنید و به این ترتیب سئو سایت خود را ارتقا دهید و در بازاریابی اینترنتی به موفقیت برسید.

تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری

رابط کاربری یک واسطه میان کاربر و بخش بخش کدنویسی سایت است. کاربران بجای اینکه با کدها سروکار داشته باشند با یک محیط کاربردی و زیبا موجه می شوند که کار کردن را برای آنها آسان می سازد. اما تجربه کاربری ابزاری است که به احساسات، نگرانی ها و پاسخ های روحی کاربر توجه می کند و سعی دارد که با اجام فعالیت هایش اعتماد قلبی و رضایت روانی کاربر را جلب کند. فعالیت های تجربه کاربری (UX ) از قبل از تولید محصول شروع می شود و تا بعد از فروش نیز ادامه دارد و شامل خدمات پس از فروش نیز می شود. با این تعریف میتوان نتیجه گرفت که UI زیرمجموعه ای از UX محسوب می شود.

/what is UI=

درصورت وجود هرگونه سوالی در زمینه سئو سایت یا موارد مشابه با 7سئو تماس بگیرید.

 

 

 

نظر یا سوال شما